FaceBook

65 lat UNICEF – historia z Polską w tle

W najbliższą niedzielę, 11 grudnia, przypada 65. rocznica powstania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. To polski naukowiec, Ludwik Rajchman był pomysłodawcą i założycielem organizacji. Kontynuując dzieło Rajchmana polscy darczyńcy chętnie wspierają UNICEF. W ciągu ostatnich 5 lat przekazali ponad 50 mln PLN na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF.

Początki UNICEF sięgają 1943 roku. Alianci przewidując zniszczenia wojenne powołali
do życia UNRRA (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy).
Po II Wojnie Światowej rząd Stanów Zjednoczonych wycofał się z pomocy dla krajów bloku wschodniego. Potrzebna była organizacja, która zajęłaby się pomocą dzieciom niezależnie
od miejsca, w którym przyszły na świat. Postulat ten, wysunięty przez Ludwika Rajchmana, polskiego delegata na posiedzeniu UNRRA w 1946 roku, posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

c unicefnyhq1946-0009john vachon
Rok 1946, wieś w okolicach Gdańska. Dziewczynka pije mleko prosto od krowy, przekazanej gospodarstwu przez UNRRA. (©UNICEFNYHQ1946-0009 John Vachon)

UNICEF w Polsce był obecny od początku istnienia, natomiast stałe biuro rozpoczęło działalność na początku lat 60. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w trudnych dla naszego kraju latach, UNICEF niósł pomoc dzieciom w Polsce. Dzięki temu udało się min.:

 • przeprowadzić program dożywiania (1 mln dzieci i matek dziennie)
 • dostarczyć mleko i tran (1,4 mln matek i dzieci)
 • zapewnić 900 tys. wyprawek oraz tkanin i kocy dla 400 tys. niemowląt
 • wyposażyć szkoły w 200 tys. termometrów i 1 tys. wag
 • zorganizować letnie obozy dla 1,5 mln najbardziej potrzebujących dzieci
 • odbudować system zdrowia (m.in. wyposażenie dwóch centrów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci w Konstancinie i Poznaniu)
 • zorganizować program walki z gruźlicą dla ponad 5,5 mln dzieci
 • przeprowadzić program produkcji mleka (min. wyposażenie 20 zakładów przetwórstwa mleka i wyposażenie 6 nowoczesnych mleczarni w Łodzi, Poznaniu, Warszawie
  i Krakowie
  )

W 2002 roku zmieniła się rola UNICEF w Polsce. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaliczyła Polskę do krajów wysoko rozwiniętych. Od tego czasu większość działań pomocowych Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF skierowana jest do najuboższych krajów na świecie. Polacy, często pamiętający otrzymywaną wcześniej pomoc, chętnie angażują się w działania organizacji. Dzięki wsparciu darczyńców z Polski finansujemy szczepienia przeciw odrze, tężcowi i polio, chronimy dzieci przed odwodnieniemln m z powodu biegunki i leczymy maluchy cierpiące na skutek niedożywienia. W ciągu ostatnich 5 lat polscy darczyńcy przekazali ponad 50 milionów PLN na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF m.in. w Rogu Afryki, Sierra Leone, Angoli, Pakistanie, Etiopii, Kongo, na Haiti,
Sri Lance i Madagaskarze.

Obecnie UNICEF Polska prowadzi kampanię charytatywną „Faceci ratują dzieci”. Celem akcji jest zebranie funduszy na szczepionki przeciw polio, gruźlicy lub tężcowi dla 250 000 dzieci i 800 000 kobiet w ciąży w Sierra Leone. Wystarczy 74 zł, aby zapewnić 180 szczepionek przeciwko polio.

Pokaż swoją siłę! Dołącz do akcji na www.faceciratujadzieci.pl lub zrób przelew na konto akcji:

41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

Data publikacji: 09.12.2011

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.