Bliski Wschód i Afryka Płn.: 1 na 5 dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IMG_6976_1

Amman, 11 września 2017 – Niemal jedna piąta dzieci mieszkająca na Bliskim Wchodzie i w Afryce Północnej pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej.90 procent z nich mieszka w krajach ogarniętych konfliktami, alarmuje UNICEF.

Toczące się konflikty odbierają dzieciństwo milionom dziewcząt i chłopców. Zagrożony jest postęp, jaki w ostatnich dekadach dokonał się w tym regionie, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF.

IMG_7813_2

Lata przemocy, przesiedlenia, brak dostępu do podstawowych usług najbardziej uderzają właśnie w dzieci. Zniszczenia obejmujące infrastrukturę cywilną, szpitale, źródła energii i instalacje wodno-sanitarne sprawiają, że najmłodszym grożą choroby i śmierć.

Miliony rodzin zmuszone były do ucieczki ze swoich domów – wielokrotnie pod ostrzałem. Przemoc i przesiedlenia sprawiają, że dzieciom i ich bliskim coraz trudniej jest radzić sobie z sytuacją.

Nie widząc nadziei na zakończenie konfliktów i przy kurczących się zasobach materialnych, wiele rodzin decyduje się na posłanie dzieci do pracy lub wczesne wydanie córek za mąż. Podwoiła się także liczba dzieci bezpośrednio zaangażowanych w walki, ostrzega Cappelaere.

IMG_7895_3

Zgodnie z najnowszymi analizami:

  • 12 milionów Syryjczyków pozostających w kraju i chroniących się w krajach ościennych potrzebuje pomocy humanitarnej (wzrost o pół miliona w stosunku do 2012 r.). Szacuje się, że 2 miliony dzieci mieszka w trudno dostępnych i oblężonych obszarach Syrii. W te miejsca pomoc humanitarna prawie nie dociera.
  • W Jemenie zniszczone zostały instalacje wodno-sanitarne, co powoduje rozprzestrzenianie się cholery i chorób biegunkowych (610 000 przypadków do tej pory). Ponad połowa ośrodków medycznych i systemów wodnych nie nadaje się do użytku. 15 milionów osób nie ma dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej.
  • W Iraku, na skutek ciężkich walk w Mosulu i Tall Afar, ponad 5 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.
  • W Strefie Gazy utrzymujący się kryzys i brak dostępu do źródeł energii zmniejszył dostęp do wody o jedną trzecią. W ciągu ostatnich trzech miesięcy podwoiła się liczba przypadków chorób biegunkowych.

Dzieci mieszkające na Bliskim Wchodzie i w Północnej Afryce były ofiarami przemocy i świadkami horroru, którego nie powinien doświadczyć żaden człowiek. Ten horror nadal trwa. Konsekwencje będą tragiczne, nie tylko dla regionu, ale i dla całego świata. Światowi liderzy muszą zrobić więcej, aby zatrzymać przemoc. Na szali jest przyszłość milionów dzieci.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej