Liczba dzieci zmuszanych do pracy może wzrosnąć na skutek pandemii - alarmuje UNICEF i Międzynarodowa Organizacja Pracy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN016319

Od 2000 r. liczba dzieci zmuszanych do pracy zmniejszyła się o 94 mln. Teraz, to osiągnięcie może zostać zaprzepaszczone na skutek kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

UNICEF i Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowały raport „COVID-19 and child labour: A time of crisis, a time to act”, w którym zwracają uwagę na pogłębiający się problem pracy dzieci. Najmłodsi, którzy już teraz są zmuszani do pracy, pracują dłużej i w pogarszających się warunkach. Coraz więcej dzieci jest także zmuszanych do wykonywania pracy zagrażającej ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

Kryzys spowodowany pandemią sprawił, że wiele osób utraciło źródło dochodów. Bez wsparcia ekonomicznego i społecznego, dzieci mogą być zmuszane do pracy, aby podreperować domowy budżet, powiedział Guy Ryder, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Pomoc socjalna jest kluczowa w czasach kryzysu, ponieważ stanowi wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Według autorów publikacji, na skutek obecnej sytuacji, wzrośnie liczba rodzin żyjących w ubóstwie, a tym samym liczba pracujących dzieci. Rodziny wykorzystują każdą możliwość, aby przeżyć. Badania wskazują, że w niektórych krajach wzrost o 1% liczby osób ubogich, powoduje wzrost liczby dzieci zmuszanych do pracy o 0,7%.

Praca dzieci staje się mechanizmem radzenia sobie z kryzysem w wielu rodzinach. Wraz ze wzrostem ubóstwa, zamykaniem szkół i zmniejszeniem dostępności pomocy społecznej, coraz więcej dzieci jest zmuszanych do pracy. Jeśli wyobrazimy sobie świat po COVID-19, musimy zadbać o to, aby dzieci i ich rodziny miały odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z podobną sytuacją w przyszłości, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNI335716

Obecny kryzys najbardziej odczują osoby pracujące w tzw. szarej strefie oraz migranci. Spowolnienie gospodarcze, bezrobocie, ogólny spadek poziomu życia, problemy zdrowotne i niewystarczająca opieka socjalna to główne czynniki pogarszające sytuację pracowników.

Zjawisko pracy dzieci będzie się pogłębiać na skutek tymczasowego zamknięcia szkół, które dotknęło ponad miliard uczniów w 130 krajach. Nawet po wznowieniu zajęć lekcyjnych, niektórych rodziców nie będzie stać na posłanie dzieci do szkoły. W konsekwencji, więcej dzieci może być zmuszonych do niebezpiecznej pracy, zwłaszcza dziewcząt wykorzystywanych do pracy w rolnictwie i gospodarstwach domowych.

UNICEF i MOP rekomendują podjęcie szeregu działań w ramach walki ze zjawiskiem pracy dzieci. Znajdują się wśród nich: kompleksowa opieka społeczna, łatwiejszy dostęp do kredytów dla ubogich gospodarstw domowych, promowanie godnej pracy dla osób dorosłych i powrotu dzieci do szkół, częstsze inspekcje w miejscach pracy oraz egzekwowanie prawa.

Raport UNICEF i Międzynarodowej Organizacji Pracy „COVID-19 and child labour: A time of crisis, a time to act” można pobrać (w języku angielskim) ze strony: https://data.unicef.org/resources/covid-19-and-child-labour-a-time-of-crisis-a-time-to-act/

###

O Międzynarodowej Organizacji Pracy

Jako jedyna trójstronna agencja ONZ, od 1919 r. MOP zrzesza rządy państw, pracodawców i pracowników ze 187 państw członkowskich, aby ustalać standardy pracy, opracowywać polityki i programy promujące godną pracę dla wszystkich kobiet i mężczyzn.

Dołącz do akcji:

Walka z koronawirusem

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej