„Masz prawo znać swoje prawa” czyli 25 lat Konwencji o Prawach Dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Loga

Warszawa, 17 listopada 2014 r., Dwadzieścia pięć lat temu, 20 listopada 1989 r., Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Ten szczególnie ważny dokument, w którym zostały spisane wszystkie prawa dziecka, obowiązuje z nielicznymi wyjątkami na całym świecie.

Z okazji tej rocznicy Naczelna Rada Adwokacka i UNICEF przygotowały wspólną akcję edukacyjną. W kilkudziesięciu szkołach ponadpodstawowych, które są członkami Klubu Szkół UNICEF, odbędą się w listopadzie i grudniu br. zajęcia o prawach dziecka. Spotkania będą prowadzone przez doświadczonych adwokatów pod hasłem „Masz prawo znać swoje prawa”. Pierwszą lekcję, 19 listopada w Warszawie, poprowadzi adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

By korzystać ze swoich praw, należy je znać. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, u których dopiero kształtują się nawyki, z jakimi wejdą w dorosłe życie. Istotne jest, by wykształcić w młodym pokoleniu potrzebę poznawania swoich praw, które inni muszą respektować, ale nie mniej ważne jest wskazywanie, że prawom towarzyszą obowiązki, które trzeba wypełniać. To podstawa budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego – mówi adw. Anisa Gnacikowska, przewodnicząca komisji ds. Edukacji Prawnej przy NRA. 

UNICEF jest orędownikiem szerzenia wiedzy o prawach dziecka na całym świecie. Cieszymy się, że młodzi ludzie będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych adwokatów. Dzięki temu dowiedzą się jak interpretować zapisy Konwencji o prawach dziecka i jak ta wiedza przekłada się na ich życie codzienne. – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. W oparciu o specjalnie przygotowane kazusy uczniowie nabędą praktycznej wiedzy jak powinni zachować się w konkretnych sytuacjach, np. co mogą zrobić gdy ich prywatne zdjęcia zostaną opublikowane (bez ich zgody) w Internecie.

Poprzez tę akcję Naczelna Rada Adwokacka chce również podnosić świadomość prawną w Polsce. Obecnie z pomocy prawnej korzysta zaledwie 5% dorosłych Polaków. To właśnie w edukowaniu najmłodszych widzę nadzieję na zmianę tej sytuacji. Liczę, że dzięki takim lekcjom prawa młodzież zrozumie, że profesjonalna pomoc prawna jest wręcz niezbędna w ważnych momentach życiowych i już jako dorośli ludzie, za naturalne będą uważali wsparcie prawne w takich sytuacjach jak: zakup nieruchomości, podpisanie wszelkiego rodzaju umów cywilno-prawnych, czy zakładanie własnego biznesu. – twierdzi adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej