FaceBook

Na mapach świata pojawiła się Republika Południowego Sudanu

Po wielu latach konfliktów i wojny domowej w ubiegłą sobotę ogłoszono powstanie niepodległej Republiki Południowego Sudanu (RPS). Ponad 4 miliony dzieci ma wreszcie szansę, by żyć w pokoju.

Połowę mieszkańców nowego państwa stanowią dzieci. Przez wiele lat wychowywały się
w kraju, ogarniętym wojną domową, bez perspektyw na lepszą przyszłość, wolną od przemocy, niedożywienia i analfabetyzmu.

Ogłoszenie niepodległości przez Południowy Sudan to historyczny dzień dla wszystkich dzieci i obywateli tego kraju. – powiedział w swoim oświadczeniu Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Powstaje nowy kraj, którego mieszkańcy mają nadzieję na dostatnią przyszłość i życie w pokoju.

Zakończenie konfliktu nie oznacza jednak końca problemów, z którymi na co dzień borykają
się dzieci i mieszkańcy RPS. Wciąż co dziewiąte dziecko umiera tutaj przed ukończeniem piątego roku życia. Setki tysięcy dzieci jest pozbawionych dostępu edukacji i opieki medycznej. Wiele z nich jest przymusowo przesiedlonych, a ich życie jest wciąż zagrożone.

Wszyscy musimy mieć swój wkład, by pomóc temu „niepodległemu pokoleniu‘’ przetrwać
i dobrze prosperować.
– dodaje Anthony Lake. Musimy zwrócić naszą szczególną uwagę
na tych najbardziej pokrzywdzonych i bezbronnych. Wszystkie dzieci, które do tej pory
znały tylko wojnę, mają szansę, by od dziś żyć w pokoju. Nie możemy ich zawieść.


UNICEF wspiera rząd Republiki Południowego Sudanu w działaniach na rzecz ochrony praw dzieci i prawidłowego rozwoju swoich najmłodszych obywateli.

Data publikacji: 11.07.2011

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.