FaceBook

Oświadczenie Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF, dotyczące sytuacji dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

UNICEF jest głęboko zaniepokojony skutkami przemocy stosowanej wobec dzieci przebywających na dotkniętych przez konflikt terenach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Potępiamy ataki grup zbrojnych skierowanych przeciw ludności cywilnej i wzywamy do zapewnienia wszystkim pracownikom organizacji humanitarnych natychmiastowego dostępu do wszystkich potrzebujących dzieci znajdujących się na zagrożonym obszarze.

Konflikt w Libii wpłynął na życie dzieci i pozbawił ich możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. W samej Misracie co najmniej 20 dzieci zostało zabitych,a wiele innych zostało rannych. Raporty i sprawozdania dotyczące użycia amunicji kasetowej są bardzo alarmujące i niepokojące.

W Jemenie tylko od początku lutego zabito co najmniej 26 dzieci, a ponad 800 zostało rannych.

W Syrii zginęło 9 dzieci, a w ciągu ostatnich kilku tygodni wiele z nich zostało rannych. W Bahrajnie natomiast zabito lub zraniono wielu demonstrantów, w tym młodych studentów.

Również na południu Izraela ataki rakietowe napływające ze Strefy Gazy mają bezpośredni wpływ na życie dzieci. W tym tygodniu 16-letni chłopiec zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w ataku na szkolny autobus.

Od początku roku na terenie Autonomii Palestyńskiej zabito więcej niż 8 palestyńskich dzieci.

Co najmniej 48 zostało rannych, zarówno w wyniku działań izraelskich sił bezpieczeństwa jak i palestyńskich grup zbrojnych.

Dzieci zamieszkujące obszary Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej walczyły o przetrwanie i dostęp do opieki medycznej jeszcze przed wybuchem i eskalacją obecnego konfliktu. Teraz dzieciom tym grozi jeszcze większe niebezpieczeństwo.

UNICEF wzywa wszystkich do spełnienia swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach dziecka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego oraz do podjęcia wszelkich kroków i niezbędnych działań w celu ochrony dzieci przed bezpośrednim i pośrednim wpływem przemocy.

Data publikacji: 20.04.2011

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.