Pięćdziesiąt lat temu UNICEF otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Henry Labouisse przyjmuję Pokojową Nagrodę Nobla

Nowy Jork, 6 października 2015 r. – W 1965 r. UNICEF został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Wówczas, przyjmując tę Nagrodę w imieniu UNICEF Henry Labouisse, drugi Dyrektor Generalny w historii organizacji, powiedział: Dobrobyt dzieci dzisiaj nierozłącznie wiąże się z pokojem na świecie jutro. Dziś, w czasie nasilających się kryzysów, jego słowa wciąż brzmią prawdziwie. I przemawiają do nas wszystkich.

Dziecko urodzone w 2015 roku ma dużo większe szanse na przeżycie i rozwinięcie pełnego potencjału niż dziecko urodzone w 1965 roku. Jednak dobro zbyt wielu dzieci jest dziś zagrożone przez kryzysy, konflikty, nędzę i brak równych szans. Wiele dzieci jest świadkami wydarzeń, których żadne dziecko nie powinno doświadczyć. I w każdym społeczeństwie zbyt wiele dzieci dorasta pozbawione szans.

Kiedy podejmujemy wysiłki, aby dotrzeć do tych dzieci – załagodzić ich cierpienie, pomóc w rozwoju i nauce – nie tylko dajemy im szansę na przyszłość. Dajemy im szansę na budowanie lepszej przyszłości dla siebie, swoich rodzin i społeczności, w której żyją. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom rośnie pokolenie dzieci pragnących zmian i zdolnych do budowania silnego, stabilnego i pokojowo nastawionego społeczeństwa.

Każde dziecko ma prawo do normalnego dzieciństwa. UNICEF pracował nieprzerwanie od dnia, kiedy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i będzie pracował nadal, aby zapewnić to prawo każdemu dziecku. To najpewniejsza droga do przyszłości, w której pokój jest możliwy.

Anthony Lake
Dyrektor Generalny UNICEF 

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej