FaceBook

Podaruj dzieciom w Sierra Leone czystą wodę!

UNICEF Polska rozpoczął kampanię na rzecz dzieci w Sierra Leone, które cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na budowę studni i latryn, niezbędnych do zdrowego i godnego życia.

Rzeczywistość jest okrutna . W wielu regionach Sierra Leone zaledwie co czwarta osoba
ma dostęp do czystej wody, a tylko co ósma do toalety. Sanitariatów brakuje nie tylko
w domach, ale także w szkołach, ośrodkach zdrowia i innych instytucjach publicznych.
Sierra Leone to kraj o jednym z najwyższych na świecie wskaźników umieralności dzieci,
a do najpoważniejszych chorób należy biegunka, która nieleczona prowadzi nawet do śmierci.

Od 2008 r. UNICEF w Sierra Leone prowadzi program upowszechniania dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Do dziś dostęp do latryn otrzymało już 250 tys. osób. Celem UNICEF w Sierra Leone jest zapewnienie do końca 2012 r. dostępu do czystej wody
i odpowiednich warunków sanitarnych dla 50 proc. gospodarstw domowych i wszystkich publicznych punktów medycznych. Dzięki temu tysiące dzieci i ich rodziny będą mogły korzystać z czystej wody.
– mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Problemem nie są tylko krany i toalety, ale także edukacja. Nie wystarczy wybudować studni czy latryny i dostarczyć mydła, aby problem chorób powodowanych brudną wodą całkowicie zniknął. Podstawą skutecznego programu jest edukacja z zakresu odpowiedniej higieny. Najlepszymi nauczycielami są dzieci, które chętnie przekazują swoim rodzinom nowe nawyki, jak mycie rąk po wyjściu z toalety, przyczyniając się tym samym do wyeliminowania chorób brudnych rąk. Dlatego właśnie działania prowadzone przez UNICEF w Sierra Leone składają się zarówno z budowy ujęć czystej wody, nowoczesnych latryn, dostarczania środków myjących, jak i ze spotkań z lokalną społecznością i rozmowach o podstawowych zasadach higieny. W program ten zaangażował się również UNICEF Polska rozpoczynając kampanię „Podaruj dzieciom czystą wodę!”

Nie mam w domu toalety i w nocy bardzo boję się wychodzić do lasu, gdzie jest mnóstwo węży, mycie rąk mydełkiem jest takie fajne, ale nie zawsze mamy je w domu, codziennie
po szkole chodzimy do sąsiedniej wioski po czystą wodę do picia,
bo u nas nie ma studni -
to tylko niektóre głosy dzieci ze Sierra Leone.

Polacy już pomogli Sierra Leone w 2006 roku. W ramach kampanii „Przepustka do życia”, która wspierała Małgorzata Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, sfinansowali trzyletni program szczepień przeciwko odrze dla dzieci w tym jednym z najbiedniejszych krajów. Między innymi dzięki pomocy z Polski w latach 2007 – 2009 zaszczepiono przeciw odrze blisko 650 tys. dzieci w wieku do 11 miesiąca.

Tegoroczna zbiórka organizowana przez UNICEF Polska potrwa do końca września b.r. Fundusze można przekazywać bezpośrednio na konto kampanii:
41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 lub poprzez stronę internetową www.unicef.pl

Więcej informacji o zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone TUTAJ


Data publikacji: 25.05.2011

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.