FaceBook

Polscy przedsiębiorcy na rzecz dzieci na całym świecie

Rok 2018 był przełomowy dla UNICEF Polska – polski oddział organizacji otworzył 4 nowe programy dla biznesu, rozpoczął partnerstwa o łącznej wartości 30 milionów złotych, a marka CCC została pierwszym polskim globalnym partnerem UNICEF. Sukcesy mijającego roku zainspirowały UNICEF Polska do stworzenia strategii wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorców i innowacyjnego ducha polskich start-upów. Dlatego w 2019 roku organizacja powołuje do życia pierwszą na świecie Ambasadę Dobrej Woli UNICEF, czyli regionalny hub innowacyjnej dobroczynności.

UNICEF od ponad 72 lat zapewnia pomoc milionom dzieci na świecie. Finansuje zakup szczepionek, żywności i zapewnia dostęp do edukacji, niesie ratunek w sytuacjach kryzysowych. Systemowe podejście UNICEF do rozwiązywania globalnych problemów przynosi rezultaty. W ostatnich trzech dekadach o 91% wzrósł dostęp do wody pitnej, umieralność dzieci spadła o 53% a o 44% spadł odsetek dzieci pozostających poza systemem edukacji. W tych sukcesach swój duży udział mieli także polscy Darczyńcy.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dzieci potrzebują naszej pomocy. Dlatego nowa strategia UNICEF zakłada większe zaangażowanie przedstawicieli biznesu w pomoc dzieciom. Liczba darczyńców korporacyjnych UNICEF wzrośnie z 650 do 2000, a liczba globalnych partnerów z obecnych 50 do 100.

UNICEF Polska wpisując się w globalne plany organizacji prowadzi 4 programy skierowane do polskich przedsiębiorców. W ramach tych programów UNICEF zainicjował współpracę m.in. z następującymi partnerami:

  • CCCtrzyletnie partnerstwo na rzecz pomocy dzieciom na świecie. Logotyp UNICEF pojawi się także na koszulkach kolarzy CCC Team i jest to pierwsze tego typu sportowe partnerstwo w historii UNICEF.
  • Cisowianka - zaangażowanie 650 szkół i 75 tysięcy polskich dzieci do projektu edukacyjnego „zaWODY dla Afryki”, dzięki któremu przekazano środki pozwalające na zakup 233 pomp wodnych.
  • ABC Czepczyński - zaangażowanie do programu „Prezenty bez Pudła”, polskiej rodzinnej firmy, dzięki której potrzebujące dzieci otrzymały m.in. 48 tysięcy szczepionek, 12 tysięcy sztuk pasty terapeutycznej i 400 wyprawek szkolnych.
  • ITAKA - rozpoczęcie budowy szkoły na Madagaskarze, dzięki wsparciu finansowemu lidera usług turystycznych w Polsce.
  • Samsung - #FunkcjaDobroczynności, dzięki której do dzieci trafiły najpotrzebniejsze artykuły o wartości miliona złotych.

Działania biznesowe UNICEF Polska w 2018 roku przyniosły partnerstwa o łącznej wartości ponad 30 mln złotych.

Innowacje UNICEF w służbie dzieciom na świecie

Walka z nierównościami możliwa jest tylko dzięki poszukiwaniu innowacyjnych narzędzi
i nowego podejścia do rozwiązywania znanych problemów. W tym celu powstał UNICEF Innovation Fund, który działa w świecie międzynarodowego biznesu, wyszukując start-upy działające w krajach rozwijających się i angażując je w opracowywanie nowych metod pomagania dzieciom na całym świecie. Do tej pory Fundusz zrealizował 72 inwestycje
w ponad 42 krajach, a w 2019 roku zaplanował inwestycje w rozwój kolejnych 20 start-upów.

Polski wkład w globalne innowacje

Realizując misję UNICEF i wpisując się w strategię organizacji z zakresu współpracy
z biznesem w 2019 roku UNICEF Polska inauguruje unikatowy na skalę globalną projekt – Ambasadę Dobrej Woli.
To platforma współpracy między UNICEF a polskim biznesem, w której działania włączą się również start-upy. W ramach Ambasady partnerzy będą pracować na rzecz rozwiązań, które realnie wpłyną na poprawę jakości życia dzieci na całym świecie. Twórcy Ambasady Dobrej Woli wierzą, że kreatywność polskiego biznesu oraz pomysłowość start-upów uczyni
z Warszawy regionalny hub dobrego pomagania, zaszczepiając w środowisku nowy sposobu myślenia o problemach humanitarnych.

Działania podejmowane w ramach Ambasady Dobrej Woli będą łączyły w sobie wiedzę ekspercką, gromadzoną przez dekady, wiedzę UNICEF z zakresu dobrego, skutecznego
i etycznego pomagania z doświadczeniem przedstawicieli biznesu oraz innowacyjnością
i świeżością start-upów, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
To zupełnie nowy koncept pomagania w globalnej strukturze UNICEF. Wierzymy w to, że Polska może wykorzystać swoją regionalną pozycję centrum technologicznego i biznesowego na rzecz opracowywania przełomowych rozwiązań dla dzieci z całego świata.

Czym jest Ambasada Dobrej Woli UNICEF?

Ambasada Dobrej Woli to platforma angażująca korporacje i start-upy do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości życia dzieci na całym świecie. W pierwszym kwartale 2019 roku zostanie zaprezentowana strategia wraz z planem działań, oraz tworzonym zespołem partnerów biznesowych. W ramach Ambasady Dobrej Woli odbędą się warsztaty dla liderów biznesu, mediów, freelancerów dotyczące efektywnej pomocy dzieciom na całym świecie. Ambasada to jednak nie tylko przestrzeń wymiany pomysłów i doświadczeń, ale przede wszystkim konkretna praca, której efektem ma być zmiana w życiu społecznym. UNICEF Polska zaprasza do współpracy przy tworzeniu Ambasady Dobrej Woli: przedsiębiorców, którzy chcą zaangażować się w międzynarodowy projekt tworzenia realnych rozwiązań pomocy dzieciom; innowacyjne start-upy, freelancerów, programistów, którzy chcą aby ich praca i projekty stały się rzeczywistymi rozwiązaniami stosowanymi na całym świecie oraz organizacje i wolontariuszy, którzy będą wspierać wydarzenia Ambasady Dobrej Woli UNICEF. 

Data publikacji: 09.01.2019

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.