FaceBook

Pomoc UNICEF dla Libii

UNICEF dostarczył do Trypolisu 23 tys. butelek wody, ponieważ sytuacja w stolicy Libii pogarsza się z dnia na dzień. Kolejne 90 tys. butelek wody ma zostać dostarczonych
w poniedziałek. 29 sierpnia br.

Obecnie UNICEF pozyskuje łącznie ok. 5 milionów litrów wody z krajów sąsiadujących.
Woda ta zostanie w najbliższych dniach przewieziona do Trypolisu ciężarówkami
i transportem morskim.

UNICEF odpowiada na bieżące potrzeby w Trypolisie, jednakże nadal jesteśmy głęboko zaniepokojeni możliwym niedoborem wody w nadchodzących dniach. Sytuacja taka może doprowadzić do bezprecedensowego wybuchu epidemii - mówi Christian Balslev-Olesen, Szef Biura UNICEF w Libii. Zespół techniczny UNICEF współpracuje z władzami libijskimi
w celu przeprowadzenia oceny studni, zbadania możliwych scenariuszy działania oraz wskazania alternatywnych źródeł wody.

Obecna sytuacja to bezwzględnie najgorszy scenariusz i dlatego konieczne jest natychmiastowe przywrócenie dostaw wody - dodaje Bolaslev-Olesen. Od początku konfliktu awarie sieci energetycznej oraz brak paliwa spowodowały, iż Great Manmade River Authority, tj. główny dystrybutor wody pitnej w Libii, stanął w obliczu braku możliwości zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na wodę.

Od początku kryzysu UNICEF szybko reagował na zaistniałą sytuację kryzysową poprzez natychmiastową obecność na granicy Libii z Tunezją i Egiptem dostarczając m.in. 258 tys. szczepionek ochronnych. Obecnie UNICEF posiada swoje zespoły w Bengazi (Libia)
i Zarzis (niedaleko granicy pomiędzy Tunezją a Libią), których priorytetem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb kobiet i dzieci w całym kraju oraz w obozach przygranicznych.

Data publikacji: 29.08.2011

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.