FaceBook

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

UNICEF apeluje o umożliwienie pracownikom organizacji humanitarnych bezpiecznego dostępu do potrzebujących.

Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej (19 sierpnia) UNICEF wzywa wszystkie strony konfliktów na całym świecie do umożliwienia pracownikom organizacji humanitarnych bezpiecznego i swobodnego dostępu do potrzebujących pomocy kobiet oraz dzieci.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest doskonałą okazją do przypomnienia o osobach, które pomimo ryzyka i przeciwności losu, nie ustają w niesieniu pomocy innym. To coroczne święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia zamachu bombowego na siedzibę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku, w którym zginęło 22-óch jej pracowników.

Każdego dnia pracownicy organizacji humanitarnych niosą pomoc ludziom na całym świecie, niezależnie od tego kim są i gdzie się znajdują. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to wyraz uznania dla wszystkich, którzy pomagają innym ludziom. Niestety praca humanitarna staje się coraz bardziej niebezpieczna. W ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosła liczba brutalnych ataków na pracowników organizacji humanitarnych. Tylko od stycznia 2011 roku do dnia dzisiejszego, 112 pracowników (102 krajowych oraz 10 międzynarodowych) zginęło wskutek aktów przemocy.

W wielu krajach, konflikty i niestabilna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie tylko stanowią zagrożenie dla życia pracowników organizacji humanitarnych (zwłaszcza tych działających lokalnie), ale też są główną przeszkodą w udzielaniu pomocy najbardziej potrzebującym. Brak bezpiecznego dostępu do osób potrzebujących pomocy uniemożliwia jej skuteczne niesienie. W czasie trwania konfliktu, dzieci i ich rodziny nie mają dostępu do pomocy humanitarnej i podstawowych usług takich jak: szczepienia, opieka zdrowotna, czysta woda i sanitariaty, których tak bardzo potrzebują. W konsekwencji, każdego roku tysiące dzieci tracą życie, a jeszcze więcej doznaje niepotrzebnego i bezsensownego cierpienia.

Fakty i liczby UNICEF. Pomoc humanitarna w sytuacjach kryzysowych:

 • W 2011 roku UNICEF odpowiedział na apel o pomoc w 292 sytuacjach kryzysowych
  w 80 krajach.

Współpraca UNICEF i jego partnerów w liczbach:

 • Żywność - ponad 1,8 mln ciężko niedożywionych dzieci w wieku od 6 miesięcy
  do 5. roku życia korzysta z programów terapeutycznego dożywiania.
 • Zdrowie - 52,3 mln dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat zostało zaszczepionych przeciwko odrze. 257 mln rodzin otrzymało po dwie moskitiery.

 • Woda, sanitariaty i higiena – ponad 18,5 mln osób ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej; ponad 4,8 mln osób może korzystać z odpowiednio przystosowanych toalet; ponad 10,2 mln dzieci ma dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych w szkołach, do których uczęszczają.

 • Ochrona dzieci – ponad 2 mln dzieci ma dostęp do bezpiecznych miejsc przyjaznych dzieciom, gdzie mogą spotkać się z innymi dziećmi, wspólnie się bawić , uczyć, itp.; ponad 11,6 tys. dzieci związanych z siłami lub grupami zbrojnymi powróciło do swoich rodzin i społeczności.

 • HIV/AIDS – 835 tys. ciężarnym kobietom zapewniono dostęp do opieki zdrowotnej
  i profilaktycznej, w tym do leczenia zapobiegającego przenoszeniu wirusa z matki
  na dziecko.

 • Edukacja – 8,7 mln dzieci w wieku szkolnym, w tym młodzież, ma dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej (w tym do tymczasowych miejsc nauki i zabawy oraz miejsc wczesnej edukacji małych dzieci).

UNICEF nie ustaje w niesieniu pomocy wszystkim zagrożonym dzieciom. Organizacja nie jest finansowana przez ONZ i dlatego potrzebuje pomocy Darczyńców, by móc skutecznie działać. Wsparcie można przekazywać w formie darowizn online za pośrednictwem strony internetowej www.unicef.pl.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, by dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Data publikacji: 17.08.2012

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.