FaceBook

Syryjskie dzieci w Jordanii pilnie potrzebują pomocy

Dramatycznie wzrasta liczba uchodźców. Syryjskie dzieci w Jordanii pilnie potrzebują pomocy.

UNICEF apeluje o dodatkowe fundusze, aby zapewnić pomoc medyczną, ochronę oraz dostęp do wody i sanitariatów rosnącej liczbie syryjskich dzieci i ich rodzin, przybywających do Jordanii.

Około 17 tys. osób (połowa z nich to dzieci) znalazło schronienie w obozie dla uchodźców w Zaatari, w północnej Jordanii. Liczba ta rośnie z każdym dniem wraz z napływem setek nowych przybyszów z Syrii. W miniony weekend, w ciągu tylko jednej nocy, ponad 2 tys. osób przekroczyło granicę. To prawie o 80% więcej niż poprzednio odnotowana najwyższa liczba Syryjczyków przekraczających granicę z Jordanią w ciągu 24h.

Spodziewamy, że do końca tego roku do obozu w Zaatari napłynie 70 tys. osób - powiedziała Dominique Hyde, przedstawiciel UNICEF w Jordanii. Musimy działać natychmiast, bo to dzieci cierpią najbardziej. Z tego właśnie względu pilnie potrzebne są dodatkowe fundusze, pozwalające na zwiększanie skali naszych działań pomocowych.

Warunki życia w obozie są bardzo ciężkie. Panują tam bardzo wysokie temperatury, nie ma naturalnego cienia, a dodatkowo obóz jest często nawiedzany przez burze piaskowe.

UNICEF dostarcza potrzebującym wodę i zapewnia dostęp do sanitariatów. Organizacja dostarcza wodę w ilości pozwalającej na zapewnienie 50 litrów wody dziennie na osobę. Wciąż rośnie liczba nowych rodzin, które przybywają do obozu. UNICEF zaangażowany jest w budowę studni, jako bardziej niezawodnego źródła wody. W obozie instalowane są nowe toalety, prysznice i krany.

Ze względu na rosnące ryzyko wybuchu groźnych chorób, w tym tygodniu UNICEF, we współpracy z lokalnym Ministerstwem Zdrowia oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO), przeprowadza akcję szczepień dzieci poniżej piątego roku życia. Z powodu konfliktu w Syrii wiele z tych dzieci mogłoby nie zostać objętych rutynowymi szczepieniami. UNICEF, wraz z partnerami, pracuje nad stworzeniem programu regularnych szczepień w obozie.

UNICEF wspiera dzieci, które potrzebują szczególnej opieki po doświadczeniu ekstremalnej przemocy w Syrii. Organizacja wspiera 10 miejsc przyjaznych dzieciom (Child Friendly Spaces), gdzie najmłodsi mogą się bawić, uczyć i otrzymać wsparcie psychologiczne. UNICEF opiekuje się również dziećmi, które uciekły z Syrii bez rodziców lub rodzin.

Bez odpowiednej opieki dzieci uciekające z Syrii przed przemocą narażone są na ryzyko wystąpienia długotrwałego zespołu stresowego - powiedziała Dominique Hyde. Na chwilę obecną miejsca przyjazne dzieciom w Zaatari pomieszczą 2,5 tys. dzieci. Spodziewamy się, że aż 35 tys. dzieci przybędzie do obozu w ciągu zaledwie kilku najbliższych miesięcy. W związku z tym pilnie potrzebujemy dodatkowych funduszy, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie dzieciom, które już tak wiele wycierpiały.

UNICEF apeluje o wsparcie w wysokości 54 mln USD, niezbędnych na pokrycie bieżących potrzeb syryjskich uchodźców szukających schronienia w obozie w Zaatari i przebywających
na terenie Jordanii.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, by dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Kontakt dla mediów:

Martyna Markun
Specjalista ds. współpracy z mediami, UNICEF Polska
mmarkun@unicef.pl, 22 568 03 81

Data publikacji: 27.08.2012

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.