FaceBook

UNICEF, FAO: WFP: Rośnie liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej w Sudanie Południowym

Rośnie liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej w Sudanie Południowym

© UNICEF/Campeanu

Szacuje się, że w porze suchej niemal 7 milionów osób nie będzie miało bezpieczeństwa żywnościowego.

 

Dżuba, luty 2019 r. – UNICEF, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia
i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy (WFP) zaalarmowały o dramatycznej sytuacji w Sudanie Południowym. W porze suchej (maj-lipiec) niemal 7 milionów osób nie będzie miało bezpieczeństwa żywnościowego. Organizacje zaapelowały o pilną pomoc dla mieszkańców tego kraju.

Od stycznia ubiegłego roku liczba osób zagrożonych brakiem żywności wzrosła o 13%. Najtrudniejsza sytuacja jest w regionie Dżunkali oraz wschodnich i środkowych obszarach kraju. Tam, nawet 30 tysięcy osób każdego dnia ma utrudniony dostęp do żywności.

Na dramatyczną sytuację w Sudanie Południowym złożyło się kilka czynników: konflikt zbrojny, niewystarczająca produkcja żywności oraz liczne przesiedlenia. Lokalna produkcja zbóż
w 2019 r. zaspokoi jedynie 52% krajowego zapotrzebowania.

Wojna wstrzymuje produkcję żywności, dziesiątkuje żywy inwentarz i uniemożliwia dostęp ludzi do alternatywnych źródeł pożywienia. Przedłużające się susze, powodzie czy choroby roślin uprawnych poważnie wpłynęły na produkcję rolną, która w dużej mierze zależy od opadów deszczu.

UNICEF, FAO i WFP zaapelowały o środki finansowe, które pozwolą nieść pomoc humanitarną do poszkodowanych osób. Organizacje szacują, że przy obecnym poziomie wsparcia, od maja do lipca około 50 tysięcy osób będzie w katastrofalnej sytuacji żywnościowej. Bez jakiejkolwiek pomocy ta liczba może wzrosnąć nawet do 260 tysięcy. Wiele dzieci już dziś cierpi na skutek głodu. Obecnie 860 tysięcy najmłodszych poniżej 5. roku życia jest niedożywionych.

Pomoc humanitarna

Od początku konfliktu w 2013 r. organizacje niosą pomoc mieszkańcom Sudanu Południowego. W ramach Zintegrowanego Mechanizmu Szybkiego Reagowania, zespoły pracowników przemieszczały się z wykorzystaniem helikopterów, aby dotrzeć do trudnodostępnych miejsc z ratującą życie pomocą. 

W 2019 r. FAO planuje dostarczyć nasiona, sprzęt rolniczy i rybacki dla 800 tysięcy gospodarstw. Z kolei WFP dostarczy m.in. żywność terapeutyczną oraz pomoc finansową. UNICEF w tym roku chce dotrzeć z pomocą do ponad dwóch milionów niedożywionych dzieci
i ich matek w Sudanie Południowym. Organizacja dostarczy mikroelementy, pomoc medyczną
i wodno-sanitarną. UNICEF od lat z powodzeniem stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia mały pacjent przybrał na wadze kilogram, a jego organizm otrzymał niezbędne do rozwoju składniki. Jedna saszetka żywności terapeutycznej kosztuje zaledwie 1,47 zł. Obecne fundusze pozwalają UNICEF nieść pomoc
w Sudanie Południowym jedynie do końca kwietnia 2019 r.

UNICEF Polska cały czas zbiera środki na pomoc dla dzieci w ramach akcji „Uratuj dziecko
w Sudanie Południowym”. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/sudan i przekazując darowiznę.

Dołącz do akcji:

Data publikacji: 25.02.2019

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.