FaceBook

UNICEF o bezpieczeństwie dzieci w Polsce

UNICEF alarmuje: niemal połowa rodziców wcale lub rzadko rozmawia z dziećmi o ich bezpieczeństwie i zapobieganiu wypadkom. Tymczasem według najnowszego badania UNICEF Polska to właśnie rodzice są dla dzieci głównym źródłem informacji o zasadach bezpiecznego zachowania.

Najnowsze badanie przygotowane przez UNICEF Polska obrazuje stan świadomości zagadnień bezpieczeństwa wśród dzieci. Badanie, przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dzieci – uczniów klas 4-6, towarzyszyło projektowi edukacyjnemu „Baw się i bądź bezpieczny!”, w który włączyło się ponad tysiąc szkół w całej Polsce.

Sprawdziliśmy, skąd dzieci czerpią wiedzę o tym, jak unikać wypadków. Niepokoi nas fakt,
że prawie 40% rodziców rzadko rozmawia ze swoimi dziećmi na temat ich bezpieczeństwa,
a spora część nie robi tego wcale
– mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF
w Polsce. A z badania wynika, że to właśnie rodzice i nauczyciele są dla dzieci pierwszym źródłem informacji o tym, jak unikać zagrożeń. Dopiero w drugiej kolejności są to media
oraz Internet.

Niepokojące są wyniki dotyczące wypadków i obrażeń dzieci. Wśród najczęstszych znalazły się: oparzenie – 31%, upadek z wysokości – 27%, oraz porażenie prądem – 12%. Najwięcej wypadków doznają dzieci podczas jazdy rowerem – ponad 34%. Niestety, zdecydowana większość z badanych dzieci, bo aż 70%, podczas jazdy rowerem nie zakłada kasku.
Co dziesiątemu dziecku zdarza się przechodzić przez jezdnię w niedozwolonych miejscach,
a prawie 9% uległo w ostatnim roku podtopieniu.

Alarmujący jest fakt, że prawie 60% dzieci miewa kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia, a więc silnymi detergentami, na wsi nawozami sztucznymi etc, a prawie 14% dzieci zażywa leki bez nadzoru osoby dorosłej.

Nie wszystkie dane są tak niepokojące. Prawie 97% dzieci zna numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku, 92% dzieci wie, gdzie w ich domu znajdują się środki pierwszej pomocy a 91 % dzieci zapina pasy podczas jazdy samochodem. Niestety, tylko 66% siada na tylnym siedzeniu auta. UNICEF regularnie monitoruje wiedzę i świadomość uczniów na temat bezpieczeństwa, a zebrane dane wykorzystuje tworząc projekty edukacyjne dla szkół.

Data publikacji: 12.09.2012

Kontakt dla mediów/ Media contact details

dr Monika Kacprzak 

Rzecznik Prasowy

(48 22) 568 03 81, 509 224 588

 mkacprzak@unicef.pl  

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.