Uwolniono tysiąc dzieci-żołnierzy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Dzieci żołnierze

Od początku roku z armii rebelianckich działających na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej uwolniono ponad 1 tys. dzieci. To pięć razy więcej niż w całym 2013 roku. Jednak tysiące dzieci-żołnierzy wciąż pozostają w szeregach grup zbrojnych.

Szacuje się, że od grudniowej eskalacji konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej liczba dzieci-żołnierzy niemal się podwoiła: z 3,5 tys. do 6 tys. Dzieci są wykorzystywane przez wszystkie strony konfliktu. Służą nie tylko jako żołnierze, ale także jako kucharze, tragarze i strażnicy. Co piąte z uwolnionych w tym roku dzieci jest płci żeńskiej.

Wiele z tych dzieci na własne oczy widziało, jak ich rodzice lub rodzeństwo zostali zamordowani. Wiele z nich jest z dala od swoich wiosek i bliskich im osób. Każde dziecko, z którym rozmawialiśmy, powiedziało, że chce opuścić grupę zbrojną  i wrócić do szkoły. Nie możemy ich zawieść – powiedział Souleymane Diabaté, przedstawiciel UNICEF w Republice Środkowoafrykańskiej.

UNICEF wspólnie z partnerami niesie pomoc dzieciom uwolnionym z szeregów grup zbrojnych i zapewnia im opiekę zdrowotną, pomoc psychologiczną oraz pomaga w powrocie do rodziny i szkoły. Starsze dzieci biorą udział w przyspieszonym procesie nauczania i kształcenia zawodowego. Jednak aby zapewnić skrzywdzonym dzieciom powrót do normalności potrzebne jest dalsze wsparcie Darczyńców.

Ty też możesz pomóc dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej! Dzięki darowiznom na tzw. najpilniejsze potrzeby możemy działać natychmiast i reagować na krzywdę dzieci wszędzie tam, gdzie ich prawa są łamane. Dziękujemy za każde wsparcie, które dla tych dzieci jest często kwestią życia lub śmierci.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej