FaceBook

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

"Każdego dnia 6 800 nowych osób zostaje zarażonych wirusem HIV, a ponad 5 700 umiera z powodu AIDS" - sygnalizuje Dyrektor Wykonawczy UNAIDS Dr Peter Piot.

Wprawdzie spada liczba zakażeń wirusem HIV i śmiertelność związana z AIDS, a liczba zrażonych wirusem HIV się stabilizuje, ale statystyki są wciąż zatrważające. Według szacunków najnowszego raportu Sojuszu Agend Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) 33,2 mln ludzi na świecie zarażonych jest wirusem HIV. Tylko w tym roku odnotowano 2,5 mln nowych przypadków.

W 2007 roku z powodu AIDS na świecie zmarło 2,1 mln osób, trzy czwarte z nich w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie mieszka 68 proc. osób zarażonych wirusem HIV. Problem AIDS najbardziej dotyka kobiet i dzieci. Ponad 60 proc. zarażonych wirusem HIV w Afryce Subsaharyjskiej to właśnie kobiety.

UNICEF i UNAIDS razem pracują nad monitorowaniem sytuacji dzieci w kontekście problemu HIV/AIDS. Szacuje się, że:

  • 2,3 mln dzieci w wieku 0-14 lat zarażonych jest wirusem HIV,
  • 15,2 mln zostało osieroconych z powodu AIDS,
  • niezliczona liczba dzieci boryka się z tym problemem na co dzień, cierpiąc z powodu wykluczenia społecznego powodowanego chorobą,

Wciąż natomiast:

  • tylko 1 na 10 kobiet w ciąży zarażonej wirusem HIV otrzymuje leki antyretrowirusowe ograniczające przeniesienia wirusa na dziecko,
  • tylko 1 na 10 chorych dzieci jest poddane terapii antyretriwirusowej,
  • tylko 1 na 3 nastolatków w Afryce Subsaharyjskiej posiada wiedzę na temat HIV, która pozwoliłaby im uchronić się przed zarażeniem.

W 2005 roku UNICEF rozpoczął program "Razem dla dzieci, razem przeciwko AIDS"
("Unite for children, Unite against AIDS"). Jego celem jest podkreślenie na arenie międzynarodowej "niewidocznej twarzy" AIDS czyli dzieci oraz uwolnienie kolejnych pokoleń od tej choroby. Celem zakrojonej na 5 lat kampanii UNICEF jest:

  • powszechny dostęp do leków zapobiegających przenoszeniu się choroby z matki na dziecko w czasie porodu
  • szeroki dostęp do opieki medycznej dla dzieci zarażonych wirusem HIV
  • opieka i wsparcie dla dzieci osieroconych na skutek HIV/AIDS
  • zapobieganie nowym zarażeniom wśród dzieci i młodzieży

Szczególną troską UNCEF obejmuje dzieci osierocone na skutek AIDS. UNICEF stoi na stanowisku, że zawsze jeżeli jest to możliwe, osierocone dzieci powinny pozostać w swoich społecznościach i być wychowywane w rodzinach. Dzieci dorastające w rodzinach, lepiej się rozwijają, mają lepsze umiejętności społeczne i są lepiej dostosowane od tych, które dorastają w zakładach opieki. Są częściej obdarzane uczuciem, poświęca się im więcej uwagi, rozwijają wyższe poczucie własnej wartości.

W tym roku do medialnej kampanii informacyjnej zaproszony został Ambasador Dobrej Woli UNICEF Roger Federer, jeden z najlepszych tenisistów świata. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństw na temat przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko. Świadomość mieszkańców krajów rozwijających się jest bardzo niewielka. Dzieci zarażone wirusem HIV są często napiętnowane i dyskryminowane. Otwarta dyskusja na temat HIV i AIDS jest kluczem do uwolnienia kolejnych pokoleń od tej epidemii tej choroby.

Szczególny udział w tej kampanii maja sportowcy. "Sport stwarza możliwości przywództwa i uczy dzieci pracy zespołowej, zachęcając je do dokonywania dobrych wyborów, które mogą zredukować zarażenie wirusem HIV. Sport pomaga także przygotować młodych ludzi do stanięcia przed wyzwaniami i zachęcić ich do przejęcia przywództwa w swoich społecznościach. Sport jest przyjemną formą lekcji, która zostanie w pamięci do końca życia." mówi Federer.

Data publikacji: 30.11.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.