FaceBook

22 marca to Światowy Dzień Wody

Według danych UNICEF ponad 780 mln ludzi, głównie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, nadal korzysta z niepewnych źródeł wody pitnej. Obchodzony każdego roku Światowy Dzień Wody podkreśla wpływ dostępu do wody słodkiej na kwestię zrównoważonego rozwoju.

Według raportu UNICEF i WHO na całym świecie liczba osób pozbawionych dostępu do czystej wody pitnej zmniejszyła się o połowę. Obecnie dostęp do wody pitnej ma 6,1 mld osób czyli 89% światowej populacji. Według szacunków UNICEF i WHO do 2015 roku 92% ludzi na świecie będzie miało dostęp do czystej wody. Niestety w chwili obecnej około 2,5 mld ludzi w krajach rozwijających się cierpi na brak zmodernizowanych urządzeń sanitarnych. Ponad 780 mln ludzi nadal korzysta z niepewnych źródeł wody pitnej. Brak dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych, w połączeniu z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny, każdego dnia zabija tysiące dzieci.

Złe warunki sanitarne, brak higieny i czystej wody niosą za sobą poważne reperkusje. Zazwyczaj są przyczyną biegunki i innych chorób, którym można łatwo zapobiec. Prosta czynność, taka jak mycie rąk mydłem, może znacznie zmniejszyć częstość występowania biegunki, która jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Najnowsze badania pokazują, że regularne mycie rąk wodą z mydłem może zmniejszyć liczbę nawrotów biegunki o prawie 50%.

Dzieci, a szczególnie dziewczęta, z powodu braku dostępu do czystej wody często opuszczają szkołę. To właśnie najmłodsi członkowie rodzin bardzo często są odpowiedzialni za przynoszenie wody do domu , co z kolei zajmuje im znaczną część dnia i nie pozwala na pogodzenie domowych obowiązków z kontynuacją edukacji. Niestety większość szkół nie ma przyzwoitych i zapewniających dziewczynkom intymność toalet, co również jest przyczyną porzucania nauki.

UNICEF działa w ponad 90 krajach na całym świecie i dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić dzieciom dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Prowadzimy kampanie edukacyjne promujące zasady higieny osobistej. Współpracujemy z rządami państw, partnerami, w tym z rodzinami i społecznościami lokalnymi. Dzięki temu od 1990 roku pomogliśmy 2 mld ludzi zdobyć dostęp do bezpiecznych ujęć wody, a 1,8 mld dostęp do zmodernizowanych urządzeń sanitarnych.

Więcej informacji na temat dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych w najnowszym raporcie UNICEF „Progress on Drinking Water and Sanitation 2012”, który jest dostępny na stronie internetowej: http://www.unicef.org/media/files/JMPreport2012.pl


Data publikacji: 22.03.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.