70 lat UNICEF – historia z Polską w tle

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

UNICEF powstał 11 grudnia 1946 roku. To polski naukowiec i dyplomata, dr Ludwik Rajchman był pomysłodawcą i założycielem organizacji. Kontynuując dzieło Rajchmana polscy Darczyńcy chętnie wspierają UNICEF. W ciągu ostatnich lat przekazali kilkadziesiąt milionów złotych na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF.

Początki UNICEF sięgają 1943 roku. Alianci przewidując zniszczenia wojenne powołali 
do życia UNRRA (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy). 
Po II Wojnie Światowej rząd Stanów Zjednoczonych wycofał się z pomocy dla krajów bloku wschodniego. Potrzebna była organizacja, która zajęłaby się pomocą dzieciom niezależnie 
od miejsca, w którym przyszły na świat. Postulat ten, wysunięty przez Ludwika Rajchmana, polskiego delegata na posiedzeniu UNRRA w 1946 roku, posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

460009E

Rok 1946, wieś w okolicach Gdańska. Dziewczynka pije mleko prosto od krowy, przekazanej gospodarstwu przez UNRRA. (©UNICEFNYHQ1946-0009 John Vachon)

UNICEF w Polsce był obecny od początku istnienia, natomiast stałe biuro rozpoczęło działalność na początku lat 60. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w trudnych dla naszego kraju latach, UNICEF niósł pomoc dzieciom w Polsce. Dzięki temu udało się min.:

  • przeprowadzić program dożywiania (1 mln dzieci i matek dziennie)
  • dostarczyć mleko i tran (1,4 mln matek i dzieci)
  • zapewnić 900 tys. wyprawek oraz tkanin i kocy dla 400 tys. niemowląt
  • wyposażyć szkoły w 200 tys. termometrów i 1 tys. wag
  • zorganizować letnie obozy dla 1,5 mln najbardziej potrzebujących dzieci
  • odbudować system zdrowia (m.in. wyposażenie dwóch centrów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci w Konstancinie i Poznaniu)
  • zorganizować program walki z gruźlicą dla ponad 5,5 mln dzieci
  • przeprowadzić program produkcji mleka (min. wyposażenie 20 zakładów przetwórstwa mleka i wyposażenie 6 nowoczesnych mleczarni w Łodzi, Poznaniu, Warszawie 
    i Krakowie)

W 2002 roku zmieniła się rola UNICEF w Polsce. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaliczyła Polskę do krajów wysoko rozwiniętych. Od tego czasu większość działań pomocowych Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF skierowana jest do najuboższych krajów na świecie. Polacy, często pamiętający otrzymywaną wcześniej pomoc, chętnie angażują się w działania organizacji. Dzięki wsparciu darczyńców z Polski finansujemy szczepienia przeciw odrze, tężcowi i polio, chronimy dzieci przed odwodnieniem z powodu biegunki i leczymy maluchy cierpiące na skutek niedożywienia. W ciągu ostatnich 5 lat polscy darczyńcy przekazali kilkadziesiąt milionów złotych na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF m.in. w Syrii, Nepalu, Sierra Leone, Angoli, Etiopii,na Haiti i Ukrainie.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej