FaceBook

99 wcześniaków – 99 szczęśliwych rozwiązań

Awintirim spędził pierwsze dwa miesiące swojego życia przytulony do klatki piersiowej swojej mamy. Szczelnie owinięty chustą wyglądał niczym małe kangurzątko w torbie. Chłopczyk urodził się o 6 tygodni za wcześnie i ważył mniej niż 1,5 kg.

500_250
© UNICEF/NYHQ2010-2330/Asselin

Wbrew złym rokowaniom Awintirim przeżył. Stało się tak dzięki zastosowaniu propagowanej przez UNICEF „kangurowej metody ochrony wcześniaków” (Kangaroo Mother Care Program). W ramach tego programu zachęca się matki do noszenia swoich dzieci na klatce piersiowej, dokładnie owiniętych wokół ciała mamy chustą. Przytulone do matczynej skóry niemowlęta, zaczynają swobodnie oddychać, a bicie serca oraz temperatura ich ciała stabilizują się.

„Kangurowa metoda ochrony wcześniaków” sprawdza się szczególnie w najuboższych krajach świata, gdzie jeszcze do niedawna brak drogiego inkubatora oznaczał dla wcześniaków pewną śmierć.

Lydia Atubisa, mama Awintirima, jest przekonana, że fizyczny kontakt pomiędzy nią a jej synkiem uratował mu życie. „Gdyby mój synek nie był we mnie wtulony, zacząłby płakać i drżeć. Ale gdy tylko mocno przytuliłam go do siebie, Awintirim uspokoił się. Ciepło mojego ciała dało mu wrażenie, że wciąż znajduje się w łonie matki.”

500_300
©UNICEF/NYHQ2010-2331/Asselin

Margaret Kugre, pielęgniarka odpowiedzialna za opiekę nad wcześniakami w jednym ze szpitali w północno-wschodniej Ghanie uważa, że stały kontakt matki z dzieckiem ratuje życie wrażliwych noworodków szczególnie w regionach, gdzie nie można liczyć na niezawodność inkubatorów.

W ostatnim półroczu, w szpitalu w którym pracuje Margaret, urodziło się 99 wcześniaków. Wszystkie noworodki urodzone w tym czasie zostały objęte „kangurową metodą ochrony wcześniaków” – i wszystkie przeżyły!

500_500_1
© UNICEF/MLWB2009-00048/Pirozzi

Lydia ma nadzieję, że jej synek będzie rósł zdrowy i już snuje wielkie plany na przyszłość: „Chciałabym, żeby został lekarzem i ratował życie innych, tak jak doktor, który teraz uratował jego.”

Awintirim spędził w „kangurowej torbie” dwa miesiące. Wraz ze swoją mamą stoczył najcięższą walkę o przetrwanie, podobnie jak 98 pozostałych wcześniaków. Zwycięstwo to jest jednak kruche, bowiem niemowlęta narażone są teraz na wiele chorób. Odra, polio, tężec, malaria – spotkania z takimi przeciwnikami dzieci mogą nie przetrwać.

Ale wystarczy, że uświadomimy sobie jak niewiele potrzeba by ochronić życie dziecka – szczepionka przeciwko odrze kosztuje 89 groszy, a przeciw polio zaledwie 56 groszy! Dla nas to przecież tak niedużo.

Dlatego prosimy, otocz opieką takie niemowlaki, jak te ze szpitala w północno-wschodniej Ghanie! Dajmy im szansę, by dalej rozwijały się zdrowe. Wystarczająco dużo już w swoim krótkim życiu doświadczyły!

banner_99wczesniakow_v2

Data publikacji: 02.10.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.