FaceBook

Anielskie Spotkania w Toruniu

Toruń to miasto, którego herb jest w objęciach Anioła. Dnia 29 września obchodzą imieniny Archaniołowie - Michał, Rafał i Gabriel, natomiast dnia 2 października obchodzimy święto Anioła Stróża. Powyższe powody stały się punktem wyjścia do idei organizacji Anielskich Spotkań w Toruniu. W dniach 24 września - 02 października 2006 roku odbędzie się w Toruniu pierwszy interdyscyplinarny festiwal sztuki p. n. "Anielskie Spotkania w Toruniu", którego motywem przewodnim jest postać Anioła i idea związana z Jego posłannictwem. Celem spotkań jest także promocja Torunia oraz promowanie pozytywnego stosunku do drugiego człowieka, jego odmienności kulturowej, rasowej, religijnej czy społecznej. Zamierzeniem organizatorów imprezy jest promowanie wolontariatu wśród młodzieży i kształtowanie pozytywnych wartości.

Jarmark anielski

W dniach od 28 września do 1 października w okolicach ruin Zamku Krzyżackiego odbywać się będzie "Jarmark Anielski". Stragany - stylizowane kamieniczki zaaranżowane przez "Targi Toruńskie", ustawione zostaną w alejce prowadzącej do ruin Zamku a dominującą ofertę stanowić mają rzeźby, obrazy, pamiątki i gadżety o tematyce anielskiej, sakralnej, historycznej i ludowej.

Lekcje plenerowe

W dniach od 28 do 30 września w fosach zamkowych odbędą się plenerowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z toruńskich Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Przedmiotem tych spotkań będzie prezentacja technik rzeźbiarskich, malarskich, ceramicznych, fotograficznych, teatralnych, muzycznych i literackich, w których głównym motywem twórczości jest postać Anioła.

Plener artystyczny

W dniach od 24 września do 1 października w fosach zamkowych odbędzie się plener artystyczny, podczas którego zaproszeni artyści z miast partnerskich Torunia z Polski, Litwy, Niemiec, Holandii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Finlandii tworzyć będą instalacje (rzeźby), które pozostaną w Toruniu jako elementy tzw. małej architektury.

Konferencja

W dniach od 28 do 30 września odbędzie się Konferencja Naukowo - Teologiczna pod tytułem "Anioły w XXI wieku - wolontariat wśród dzieci i młodzieży".

Przegląd filmowy

W dniach od 28 września do 1 października w Naszym Kinie odbędzie się przegląd filmowy o tematyce anielskiej.

Warsztaty Gospel

W dniach 30 września i 1 października odbędą się III Toruńskie Warsztaty Gospel, zakończone koncertem, w salach Centrum Targowego "Targi Toruńskie".

Koncerty

Podczas trwania Anielskich Spotkań w Toruniu w ruinach Zamku Krzyżackiego (w przypadku niepogody w Sali Centrum "Targi Toruńskie") odbędą się koncerty i prezentacje artystyczne.

Program koncertów:

29 września, godz. 19.00 Koncert galowy - wręczenie "Toruńskich Aniołów" - Chór "Gospeljoy" z Poznania, Tomek Kamiński, Magda Anioł, zespół "Pod Budą"

30 września, godz. 20.00 Sławek Uniatowski, Bogdan Hołownia i zespół "Raz, Dwa, Trzy"

1 października godz. 18.00 koncert finałowy III Toruńskich Warsztatów Gospel z udziałem wokalistów z USA i Wielkiej Brytanii,

2 października, godz. 18.00 - Tomek Kamiński z zespołem (koncert odbędzie się w Kościele Akademickim)

Całkowity dochód z koncertów i licytacji "Toruńskich Aniołów" przeznaczony zostanie na rzecz akcji "Przepustka do życia" Komitetu UNICEF.

Spektakle plenerowe

W dniach 29 i 30 września oraz 1 października w obrębie Starego Miasta odbędą się plenerowe spektakle o tematyce "anielskiej".

Kapituła Toruńskich Aniołów

Pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Torunia powstała Kapituła Toruńskich Aniołów, która każdego roku wybierze siedem osób, które swoją postawą lub działalnością okazały się być dla innych ludzi "aniołami", które dały innym coś od siebie nie z powodu zajmowanych stanowisk czy wykonywanej pracy, lecz z potrzeby niesienia pomocy.

Osoby wybrane przez Kapitułę zapraszane są na koncert galowy, podczas którego zostaną wręczone "Toruńskie Anioły", oraz nagrody w konkursie "Anioł Roku" i konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży.

UNICEF Polska serdecznie dziękuję Panu Jackowi Beszczyńskiemu, pomysłodawcy i organizatorowi "Anielskich Spoktań" za wsparcie działań na rzecz dzieci.

Data publikacji: 28.09.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.