FaceBook

Ann M. Veneman - nowa Dyrektor Generalna UNICEF

Nowy Jork, 2 maja 2005 - Ann M. Veneman, była Sekretarz Stanów Zjednoczonych ds. Rolnictwa, przejęła dziś przewodzenie UNICEF, stając się piątym Dyrektorem Generalnym, w 60 letniej historii Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

"To wielki zaszczyt mieć możliwość przewodzenia UNICEF, który jest jedną z największych światowych instytucji" powiedziała pani Veneman w poniedziałek, w czasie pierwszego dnia pracy w głównej siedzibie UNICEF w Nowym Jorku. "Zbyt dużo dzieci na świecie staje w obliczu trudności i wyzwań, które nigdy nie powinny być częścią ich dzieciństwa. Czekam z niecierpliwością na przewodzenie misji UNICEF służenia dzieciom na całym świecie".

Veneman, która została mianowana przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana, zastępując tym samym dotychczasową Dyrektor Generalną Carol Bellamy, powiedziała, że do jej priorytetów będzie należało zwracanie uwagi UNICEF na stałe działanie na rzecz realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.

"Milenijne Cele Rozwoju wyrażają życzenia i wolę rządów na całym świecie", powiedziała Veneman. "I ponieważ zwracają one tak dużą uwagę na problemy dzieci, UNICEF odgrywa niezwykle ważną rolę w pomocy w ich realizacji".

Kluczowa dla UNICEF pozostaje dalsza współpraca i zacieśnianie stosunków z obecnymi partnerami i budowanie nowej współpracy z rządami, agendami ONZ, organizacjami pozarządowymi, grupami wyznaniowymi i społecznościami", powiedziała Veneman.

"Zacieśnianie stosunków z naszymi partnerami na całym świecie wzmocni realizację celów jakimi są redukcja ubóstwa, niedożywienia i chorób, jak również ochroni dzieci przed wykorzystywaniem i przemocą".

Przewodnicząc jednemu z największych i najbardziej złożonych departamentów w rządzie Stanów Zjednoczonych, Veneman przybywa do UNICEF z olbrzymim doświadczeniem w przewodzeniu agendzie, posiadającej długofalowe cele i angażującej tysiące partnerów i rządy.

Jako dwudziesty siódmy Sekretarz Departamentu Stanów Zjednoczonych ds. Rolnictwa, kierowała zespołem 111 000 pracowników, programem operującym środkami w wysokości 113 miliardów USD, który mógłby być uznany za szósty co do wielkości, gdyby był amerykańskim przedsiębiorstwem oraz jedną z najbardziej złożonych i pełnych wyzwań misji w rządzie. Podczas jej kadencji Departament Rolnictwa po raz pierwszy uzyskał jasny finansowo audyt, status, który posiadał przez trzy lata z rzędu.

W Departamencie Veneman kierowała programami, które zajmowały się dożywianiem w szkołach, pomocą w zakresie odżywiania i edukacją w tym zakresie oraz zagraniczną pomocą żywnościową i rozwojową w kraju i zagranicą.

Znaczna część pracy zawodowej Veneman skupiała się na dożywianiu dzieci, zdrowiu publicznym, zmniejszaniu poziomu głodu, włączając nowe starania na rzecz walki z niedożywieniem na całym świecie.

Wcześniej Ann M. Veneman zajmowała różne stanowiska w Departamencie Rolnictwa oraz w Kalifornii w rządzie stanowym oraz prowadziła praktykę prawniczą w Waszyngtonie i jej rodzinnym stanie Kalifornia.

Veneman uzyskała dyplom licencjata nauk politycznych, na Uniwersytecie Kalifornijskim, w Davis, dyplom magistra nauk społecznych na tym samym uniwersytecie w Berkeley; oraz stopień doktora prawa, w Hastings College of Law.

Data publikacji: 04.05.2005
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.