FaceBook

Anthony Lake - nowy Dyrektor Generalny UNICEF

Nowy Jork, 1 maja 2010 - Anthony Lake objął stanowisko szóstego w historii Dyrektora Generalnego UNICEF, wnosząc do organizacji 45 lat doświadczenia w obszarze stosunków międzynarodowych. „Jestem podekscytowany perspektywą pracy dla UNICEF i współdziałaniem na rzecz dzieci z wyjątkowymi pracownikami i partnerami organizacji”, powiedział Anthony Lake w pierwszy dzień urzędowania.

Anthony Lake został mianowany przez Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona 16 marca 2010 roku. Jak podkreślił Ban Ki-moon Lake wnosi do UNICEF „ogromne doświadczenie po długiej i chwalebnej pracy dla rządu Stanów Zjednoczonych”.

W swojej karierze zawodowej Lake współpracował z największymi graczami światowej sceny politycznej. Jako Doradca ds. Bezpieczeństwa za czasów prezydenta Billa Clintona
(1993 - 1997) oraz szef Departamentu Stanu ds. Planowania Polityki za czasów administracji prezydenta Cartera (1977 - 1981) zajmował się sprawami bezpieczeństwa narodowego, rozwoju i pomocy humanitarnej. W latach 2007-2008 był doradcą kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Wielokrotnie pracował w niestabilnych rejonach świata ogarniętych konfliktami zbrojnymi, m.in. w Etiopii, Erytrei, Bośni i Hercegowinie.

“Pokój i bezpieczeństwo to fundament świata przyjaznego dzieciom. Wojny nie tylko zabijają dzieci, niosą też choroby i załamanie gospodarcze. Prawdziwy pokój to nie kilka słów zapisanych na kawałku papieru. Prawdziwy pokój to bezpieczne życie dziewczynek i chłopców. Jeśli poprawimy ich los dziś, pomożemy im odziedziczyć lepszą przyszłość” – mówi Lake.

Anthony Lake podczas swojej kariery współpracował z wieloma organizacjami charytatywnymi i humanitarnymi. Z UNICEF jest związany od wielu lat. Przez dziewięć lat był członkiem Rady Amerykańskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Anthony Lake jest absolwentem Harvardu oraz Uniwersytetu Princeton, gdzie uzyskał stopień doktora na Woodrow Wilson School of Public and International Affairs. Przed rozpoczęciem pracy dla UNICEF wykładał na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Anthony Lake jest żonaty, ma troje dzieci i pięcioro wnucząt.

Data publikacji: 01.05.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.