FaceBook

Audiobook dla etiopskich matek

W jaki sposób dotrzeć z informacją do mam w Etiopii? Jak nauczyć je, żeby nie podawały noworodkom do picia wody z rzeki, chodziły na szczepienia, urozmaicały dietę… Czyli najważniejszych rzeczy, które powinny wiedzieć, żeby ich dzieci były zdrowe. Co zrobić, kiedy większość kobiet żyje w chatkach bez prądu i nie ma telewizora ani radia? Do tego nie potrafią czytać, więc nie ma sensu rozdawanie im zwykłych broszurek?

UNICEF opracował wyjątkową publikację dla matek. Książka, wydana w języku amharskim, w prosty i przystępny sposób przedstawia podstawowe informacje dotyczące opieki nad noworodkiem. Począwszy od wczesnych miesięcy ciąży, poprzez poród, do pierwszych miesięcy życia dziecka – wszystkie wskazówki zostały przedstawione na kolorowych rysunkach opatrzonych krótkim komentarzem.

Dla kobiet, które nie potrafią czytać, tekst został nagrany. Umieszczone z boku publikacji rysunki odnoszą się do kolejnych stron książki. Wystarczy nacisnąć wybrany przycisk, aby usłyszeć komentarz. Dzięki temu prostemu mechanizmowi, wszystkie kobiety, niezależnie od poziomu wykształcenia, mają szansę dowiedzieć się m.in. o tym: dlaczego tak ważne są szczepienia przeciw tężcowi, jakie są podstawowe zasady higieny małego dziecka i jak ważne są regularne wizyty w punkcie medycznym.

Projekt powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia Etiopii. W tym roku pilotażowo został wprowadzony w kilku regionach kraju. Książki rozdawane są kobietom, kiedy przychodzą do punktów medycznych na szczepienia i badania. Już dziś widać, że cieszą się dużym powodzeniem i są niezwykle skuteczne. Projekt zostanie najprawdopodobniej rozszerzony na całą Etiopię.

Data publikacji: 28.05.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.