FaceBook

“Baw się i bądź bezpieczny!” z UNICEF – rusza II edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej

Według badań UNICEF z 2010 r. wynika, że dzieciom w Polsce brakuje wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Niestety najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków są właśnie najmłodsi. Celem kampanii UNICEF jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym, jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych w najbliższym otoczeniu i co zrobić, gdy już dojdzie do wypadku.

W pierwszej edycji projektu „Baw się i bądź bezpieczny!”, który został zainaugurowanyw 2010 r., uczestniczyło ponad 1300 szkół i przedszkoli z całej Polski. UNICEF przygotował materiały dydaktyczne, które pomogą nauczycielom przeprowadzić interesujące zajęcia dla dzieci na temat ich bezpieczeństwa.

Niezwykle ważnym elementem kampanii jest włączenie się w nią rodziców i opiekunów dzieci. To właśnie dorośli są wzorem do naśladowania dla najmłodszych i dlatego ich zaangażowanie jest kluczowe – mówi Małgorzata Połowniak, Specjalista ds. Projektów Edukacyjnych.Jednym z elementów programu „Baw się i bądź bezpieczny” jest lekcja dla rodziców. W ramach scenariusza, który proponujemy szkołom i przedszkolom, następuje zaskakujące odwrócenie ról – tym razem to dzieci będą przypominać swoim rodzicom o podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W ramach kampanii „Baw się i bądź bezpieczny!” UNICEF zachęca pedagogów do działań wykraczających poza mury szkół i przedszkoli. Wspólny spacer lub wycieczka, na której nauczyciel pokazuje swoim uczniom niebezpieczne miejsca znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu, mogą korzystnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa dzieci. Brak sprawnej sygnalizacji, nieoznakowane przejscia dla pieszych czy uszkodzone place zabaw to tylko niektóre przykłady potencjalnych zagrożeń.

O bezpieczeństwo dzieci w ich najbliższym otoczeniu powinny również zadbać władze lokalne. Mogą je do tego zmotywować same dzieci, które świadome zasad bezpieczeństwa, napiszą list do przedstawicieli władz lokalnych z prośbą o pomoc w wyeliminowaniu otaczających
ich zagrożeń. Po pierwszej edycji kampanii UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!” w wielu miejscowościach apele dzieci odniosły pożądany skutek.

Ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!” objęta została patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Data publikacji: 23.03.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.