FaceBook

Być Mamą w krajach rozwijających się.

Z okazji Dnia Matki UNICEF przypomina o smutnych statystykach. Na świecie co minutę jedna kobieta umiera z powodu komplikacji okołoporodowych. Niemal we wszystkich przypadkach jej życie mogła uratować odpowiednia opieka lekarska.

Matka z kraju rozwijającego się jest 300 razy bardziej narażona na śmierć na skutek powikłań okołoporodowych niż mieszkanka Unii Europejskiej. Każdego roku ponad pół miliona kobiet umiera na skutek ciąży lub komplikacji poporodowych.

Od 1990 roku komplikacje w czasie ciąży i porodu zabiły 10 milionów kobiet.

Zarówno matka, jak i niemowlę, są najbardziej zagrożone podczas pierwszych dni i tygodni po narodzinach.

Mimo że w ostatnich latach w wielu krajach rozwijających się dokonał się ogromny postęp w obniżaniu wskaźników umieralności wśród dzieci, wciąż nie widać wyraźnej poprawy w redukcji śmiertelności matek.

W krajach rozwijających się ryzyko śmierci w czasie ciąży lub niedługo po porodzie wynosi 1 do 76, w porównaniu z prawdopodobieństwem 1 do 8 000 w krajach rozwiniętych. Około 99 procent przypadków zgonów na skutek ciąży i jej powikłań zdarza się w krajach rozwijających się.

Dziesięć krajów, w których ryzyko śmierci matki jest największe to: Niger, Afganistan, Sierra Leone, Czad, Angola, Liberia, Somalia, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau i Mali.

Na każdą matkę, która umiera, przypada 20 kolejnych chorych lub z rozległymi obrażeniami, mającymi często długotrwałe konsekwencje.

UNICEF, który bardzo wiele ze swoich programów poświęca zdrowiu matek, zwraca uwagę, że ratowanie życia matek i ich nowonarodzonych dzieci wymaga więcej niż pojedynczej interwencji. Potrzebny jest cały system podstawowej opieki zdrowotnej, który zapewniałby ciągłość leczenia w domu, w lokalnej społeczności, przez świadczenia społeczne i w łatwo dostępnych punktach medycznych. Niezwykle istotna jest także edukacja dziewczynek. Wszędzie tam gdzie udało się wdrożyć system wzmacniający pozycję kobiety, dający jej ochronę i edukację śmiertelność matek spadła.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Mam z różnych części świata: tutaj

Data publikacji: 25.05.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.