FaceBook

Centrum opieki w Cap-Haitien zapewnia schronienie dzieciom ulicy

Dzieci na Haiti wciąż czują skutki trzęsienia ziemi ze stycznia 2010 roku. Oto jedna z opowieści o długim powrocie do normalności.

Położone na północ od stolicy Cap-Haitien zostało zniszczone w stosunkowo niewielkim stopniu. Senne miasteczko portowe i jego budynki trwają w niemal nienaruszonej formie. Handlarze uliczni, urzędnicy, pracownicy i najemnicy zajmują się swoimi sprawami, prowadząc normalne życie codzienne. Mimo to, efekty trzęsienia ziemi są odczuwalne.

Wiele ubogich haitańskich rodzin z prowincji, zubożało jeszcze bardziej po wydarzeniach sprzed ponad 2 lat, a swojej szansy na odbicie się od dna szukają w miastach
i miasteczkach. Także dzieci pojawiają się w nich, licząc na poprawę swojego losu.
Niektóre z tych dzieci trafiają na ulicę, ponieważ ich rodziny nie mogą ich już utrzymywać. Inne uciekają z domu szukając pracy, która pozwoli im się utrzymać. Są też takie dzieci, które wolą żyć na ulicy, aby uniknąć przemocy i wykorzystania w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Także na ulicach Cap-Haitien dzieci błąkają się po ulicach, żebrząc między samochodami
czy śpiąc na kartonach, rozrzuconych pomiędzy śmieciami.

Odzyskać dzieciństwo

„Problem dzieci ulicy na Haiti narasta” – mówi Gallianne Palayret, Specjalista UNICEF
ds. Ochrony Dzieci. „To dlatego UNICEF i lokalne organizacje partnerskie działają razem,
by pomóc dzieciom odzyskać ich dzieciństwo. Taka pomoc jest kwestią złożoną. Wymaga reagowania i dobierania podejścia w zależności od wielu, często niezwykle dramatycznych, doświadczeń i przeżyć dzieci oraz zapewnienia psycho-społecznego i edukacyjnego wsparcia, jakiego aktualnie potrzebują poszczególne dzieci”.

Centrum Lakaye, jeden z ośrodków, które zapewniają takie wsparcie, mieści w niewielkim budynku, z którego złuszcza się farba. Dla 60 chłopców, którzy bawią się tu i uczęszczają
na lekcje, to niemal dom. Dla 25 chłopców, którzy mieszkają w Centrum, dostarczamy rzeczy takie, jak przybory szkolne i podręczniki, zabawki, a nawet materace.

uni105538

Lekcja na przyszłość

Proces przyjmowania dzieci do Centrum Lakaye odbywa się w kilku etapach. Zaczynając od wizyt dziennych, aż po pozostawanie w ośrodku na noc oraz zaakceptowanie reguł ośrodka, wykluczających stosowanie przemocy, zakładających dzielenie się itp. Po życiu na ulicy, niektórym dzieciom przystosowanie się do nowego domu i jego warunków zajmuje miesiące.

Wszyscy chłopcy, mieszkający w Lakaye, uczęszczają do lokalnej szkoły publicznej. Po latach opuszczania nauki, dla wielu z nich zajęcia szkolne są wyzwaniem. Wierząc, iż dzięki temu znajdą pracę, pracownicy ośrodka organizują zajęcia praktyczne z elektryki oraz krawiectwa.
Mimo wyzwań, jakie wiążą się z odnalezieniem się w nowej sytuacji i rozpoczęciem nowego życia, dzieci są niezmiernie wdzięczne za pomoc, jaką otrzymują.

uni121603

„Naprawdę mogę wszystko zmienić”

„Jak tylko przyszedłem do ośrodka, zacząłem się przyzwyczajać do tego nowego życia”, mówi 17-letni Jerome. „Życie na ulicach jest o wiele cięższe. Jest przemoc, gwałty, ludzie, którzy chcą zabrać ci wszystko co masz, handlarze narkotyków. Tu, w Lakaye, naprawdę mogę wszystko zmienić”.
Schronienia w ośrodku szuka coraz więcej dzieci, ale niestety jest on już przepełniony.
Z pomocą Darczyńców, zespół ośrodka będzie mógł go rozbudować, aby więcej dzieci takich jak Jerome, potrzebujących pomocy, miało szansę odzyskać dzieciństwo. Wspólnie możemy pomóc dzieciom na Haiti!

haiti_pomoz_teraz

Data publikacji: 27.06.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.