FaceBook

Czad - wizyta w ośrodkach zdrowia

Biltine, Czad

9-miesięczna Zenaba Idriss, córka Ashtabuli Saboon (43 lata), przechodzi badania w centrum medycznym w Biltine. Ashtabulę zaniepokoił gwałtowny spadek wagi oraz nasilająca się biegunka i gorączka małej Zenaba .

banner_sahel


Ashtabula była już wcześniej z córeczką w centrum medycznym, w celu przeprowadzenia szczepień. Teraz powodem wizyty jest niedożywienie dziecka.
Ashtabula ma jeszcze 7 starszych dzieci, którymi w domu zajmuje się teraz jej mąż. Jedno
z tych dzieci także jest leczone z powodu niedożywienia – terapia przynosi rezultaty i maluch wraca do sił.

ashtabula
Ashtabula i Zenaba


W Beltine jest tylko jedno centrum medyczne. Według urzędowych szacunków leczy się w nim zamieszkujące miasto 24 000 dzieci. Liczba ta jest jednak zaniżona, ponieważ szukający pomocy przybywają z miejscowości oddalonych nawet o 20-30 km. W placówce pracują tylko
4 pielęgniarki i ich 3 pomocnice, a pacjentów jest coraz więcej. Konflikt w Libii wpłynął bardzo negatywnie na dostawy żywności do miasta. Nawet jeśli mieszkańcy posiadają pieniądze
na zakup żywności, to często nie mają możliwości jej nabyć – przybywające z Libii transporty zostały wstrzymane. Władze w Biltine musiały utworzyć banki żywności, aby wydawać jej racje mieszkańcom. Problemy z dostępem do produktów spożywczych największe piętno odciskają na najmłodszych – liczba dzieci ze zdiagnozowanym niedożywieniem cały czas rośnie.

Abougoudam, Czad

20-letnia Mariam Abdalram do ośrodka zdrowia w Abougadam przyprowadziła 2 dzieci. Ismael Khudar (2 lata) jest niedożywiony i w ośrodku przechodzi terapię. Adium Khudar ma miesiąc
i w ośrodku ma zostać zaszczepiona.
W listopadzie 2011 roku centrum zdrowia w Abougoudam rozszerzyło zakres działań
o leczenie niedożywienia, w odpowiedzi na kryzys żywnościowy w regionie Sahelu. Każda z kobiet, by przewieźć swoje dziecko do centrum zdrowia, przemierza średnio 22 km, Wiele matek pokonuje drogę na osłach, trzymając na rękach młodsze dzieci, a starsze wioząc
w mocowanych bocznych koszach.

mariam
Mariam i jej dzieci - Ismael i Adium

Już wczesnym rankiem w centrum, spotkać można kilkadziesiąt matek z dziećmi, które przybyły tego dnia na badania lub w celu przyjęcia leków i żywności terapeutycznej. Matki są też instruowane, jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka i jego odpowiednie odżywianie.
Dzieci ze stwierdzonym niedożywieniem zazwyczaj otrzymują antybiotyki, środki przeciwrobacze, witaminę A oraz Plumpy’nut – wysokokaloryczną pastę odżywczą na bazie orzeszków, słodką i łatwą do spożycia przez dzieci.

Niedożywienie drastycznie osłabia młody organizm, czyniąc go podatnym na infekcje. Częste choroby i szybko słabnące siły dziecka, mogą przyczynić się do jego śmierci. Konieczna jest szybka reakcja i natychmiastowe objęcie dziecka programem dożywiania. Wiemy jak uratować głodujące dzieci w Afryce, ale możemy to zrobić tylko z Twoją pomocą. Nie zwlekaj - już teraz przekaż darowiznę na rzecz głodujących w Afryce dzieci!

banner_sahel

Data publikacji: 30.07.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.