FaceBook

Czy zdarzyło Ci się spotkać w toalecie węża?

Stosowanie się do zasad higieny dla dzieci ze szkoły podstawowej w wiosce Laya (Sierra Leone) jest czymś więcej niż zwykłym obowiązkiem. Fatmata ma 12 lat i z dumą opowiada nam o członkostwie w Szkolnym Klubie Zdrowia.

„W Klubie poprzez zabawę, śpiew i taniec uczymy się o przestrzeganiu zasad higieny. Dzięki temu dowiadujemy się, jak ważne jest mycie rąk mydłem i korzystanie z latryn. Jest przy tym wiele zabawy, ale czujemy też ogromną odpowiedzialność. To, czego się nauczymy, przekazujemy naszym rodzinom i przyjaciołom."

Brak dostępu do czystych sanitariatów i załatwianie potrzeb fizjologicznych na otwartym terenie było jedną z głównych przyczyn zachorowań na cholerę w wiosce Laya. Dzięki działaniu Klubu rzeczywistość w wiosce zmienia się na lepsze.

Szkolny Klub Zdrowia spotyka się dwa razy w tygodniu i jest wspierany przez UNICEF oraz lokalne organizacje pozarządowe, które pracują na rzecz rozpowszechniania wiedzy o podstawowych zasadach higieny. Celem działalności Klubu jest nie tylko przekazywanie informacji, ale również zachęcanie mieszkańców wioski do stosowania jej w praktyce, budowania latryn i zaprzestania załatwiania potrzeb na otwartym terenie.

fatmata w szkole
W Szkolnym Klubie Zdrowia wspieranym przez UNICEF dzieci uczą się o podstawowych zasadach higieny poprzez zabawę, śpiew i taniec.
©UNICEF/SierraLeone/Bamford

Fatmata ma ósemkę rodzeństwa. Jej rodziny nigdy nie było stać na posiadanie toalety, dlatego za potrzebą zawsze chodziło się do lasu. Załatwianie się na otwartym terenie, w niehigienicznych warunkach, to przede wszystkim ryzyko zachorowania na groźne choroby układu pokarmowego, ale również ogromny dyskomfort psychiczny. "Kiedy nie miałam w domu toalety, w nocy bardzo bałam się wychodzić do lasu, gdzie jest mnóstwo węży - wspomina dziewczynka. Strach Fatmaty jest zrozumiały, nikt z nas nie chciałby spotykać w toalecie węża.

Po śmierci taty Fatmaty sytuacja w rodzinie stała się jeszcze bardziej dramatyczna, mamie ciężko było wyżywić i wyedukować dziewięcioro dzieci. Mimo że ich życie wciąż nie jest łatwe, Fatmata zainspirowana działalnością Szkolengo Klubu Zdrowia, postanowiła przekonać domowników do działania. Dzięki wsparciu UNICEF, z lokalnych materiałów wybudowali dla swojej rodziny latrynę. Dziś, dzięki Darczyńcom takim jak Ty, Fatmata ma już dostęp do czystej ubikacji. „Dzięki UNICEF już nie boję się chodzić do toalety! Czysta i bezpieczna latryna to zdrowie, a przede wszystkim koniec strachu przed wężami!”

banner wplaty w

Data publikacji: 06.07.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.