FaceBook

Czyste ręce ratują życie - mycie rąk mydłem to nawyk, który może uratować życie

Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony 15 października, został ustanowiony by podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Sama woda nie wystarcza. Mycie rąk mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę oraz o 25 proc. infekcje oddechowe. Ponadto mycie rąk mydłem jest rekomendowane, jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się wirusa H1N1.

Mimo iż proste mycie rąk może ratować życie, wciąż jest to rzadka praktyka i często trudna do rozpowszechnienia. Mydło mimo, że dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, używane jest przez 0 do 34 proc. rodzin, w zależności od regionu. Aby zmienić nawyki ludzi, niezbędne jest indywidualne podejście uwzględniające zachowania i motywacje każdej ze społeczności.

Brak wody zdatnej do picia i nieodpowiedni system sanitarny to najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy i opuszczania lekcji. W wielu krajach powoduje to stagnację gospodarczą i społeczną. Inwestowanie w zdrowie, edukację, system wodny i sanitarny nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nie położy się nacisku na przyzwyczajenie mieszkańców do prostego mycia rąk mydłem.

2009-10-15_IIHasło drugiego Światowego Dnia Mycia Rąk "Czyste ręce ratują życie" ma zachęcić dzieci do pełnienia roli pośredników zmian i nauczenia swoich najbliższych częstego korzystania z wody i mydła. Podstawą są akcje edukacyjne organizowane w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu.

Mycie rąk mydłem to podstawa zdrowia publicznego, którą można by porównać z powszechnie dostępną szczepionką typu "zrób to sam".

W zeszłym roku w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów. Szkoły i lokalne społeczności od Kolumbii po Bangladesz, od Kenii po Filipiny, od Wielkiej Brytanii po Etiopię zorganizowały specjalne wydarzenia, aby promować mycie rąk. W tym roku kolejne miliony dzieci, rodziców, nauczycieli, znanych osób i przedstawicieli władz planuje świętować ten szczególny dzień.

Fot. 2 © UNICEF/NYHQ2007-0404/Pirozzi

Data publikacji: 15.10.2009
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.