FaceBook

Dlaczego dzieci nie chodzą do szkoły?

W Afryce Susaharyjskiej wciąż blisko 40% dzieci nie chodzi do szkoły. Są regiony, gdzie ten odsetek jest jeszcze większy. Powody takiego stanu rzeczy są rozmaite, lecz wśród najistotniejszych wymienić trzeba:

  • brak bezpieczeństwa (zarówno w obrębie szkół, jak i podczas długiej drogi, jaką dzieci muszą przebyć, aby do nich dotrzeć),
  • niewystarczającą liczbę odpowiednio wyszkolonych nauczycieli i brak podręczników,
  • brak czystej wody i urządzeń sanitarnych (np. oddzielnych toalet dla dziewczynek i chłopców, możliwości umycia rąk),
  • przekonania i praktyki, które zniechęcają rodziców do posyłania dziewczynek do szkoły,
  • dyskryminację sierot i dziewczynek zarówno w systemie edukacyjnym, jak i bezpośrednio w klasach,
  • słabe zdrowie i poziom odżywienia wśród dzieci.

Te braki i uchybienia mają negatywny wpływ na jakość edukacji, a w konsekwencji, na wyniki w nauce dzieci. Brak edukacji ma z kolei ogromny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu i zmniejsza szansę przyszłych pokoleń na spokojne i dostatnie życie. Już podstawowe umiejętności wyniesione ze szkoły, takie jak pisanie, czytanie i liczenie mogą wiele zmienić w życiu tych dzieci. Rozumiemy, jak konieczna jest szybka pomoc, dlatego projekt wsparcia edukacji w krajach Afryki zyskał poparcie wielu darczyńców UNICEF. Dziś „Szkoły dla Afryki” wspierają miliony osób z kilkunastu krajów świata.

Data publikacji: 11.06.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.