FaceBook

Dwa lata po trzęsieniu ziemi na Haiti – raport UNICEF dot. sytuacji dzieci

W ciągu ostatnich dwóch lat UNICEF przeznaczył około 351 mln USD na działania humanitarne na Haiti. Polski oddział organizacji przekazał ponad 2,7 mln PLN, co jest bardzo ważnym wkładem finansowym w programy realizowane przez UNICEF na Haiti. Widać poprawę sytuacji, wciąż jednak 550 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn każdego dnia walczy
o przetrwanie w ponad 800 zatłoczonych obozach przejściowych.

uni105512

Dwa lata po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 12 stycznia 2010 roku, ślady niszczycielskiego żywiołu są nadal widoczne w haitańskiej infrastrukturze, instytucjach
i systemie opieki społecznej. Są wciąż żywe w ciałach i umysłach dzieci. Jednakże w drugą rocznicę tragicznego zdarzenia, uznawanego za najbardziej niszczycielską katastrofę naturalną we współczesnym świecie, widzimy też wyraźne oznaki uzdrowienia sytuacji – a w kilku przypadkach, nie tylko uzdrowienia, ale wręcz pozytywnej i wyraźnej zmiany.

Usunięto ponad 5 mln metrów sześciennych gruzu, który zalegał na ulicach. Ponad dwie trzecie osób, które wcześniej koczowały na publicznych i prywatnych terenach, opuściło już przepełnione obozy. Ponad 700 tys. dzieci powróciło do szkół. Ponadto zgromadzone zostały kluczowe dane o liczbie i statusie szkół. W tym samym czasie organizacje humanitarne rozszerzyły zakres swoich działań ochronnych poprzez zapewnienie usprawnionego procesu rejestracji dzieci oddzielonych od rodzin, ich poszukiwanie i/lub udzielenie im pomocy i opieki.

uni105515

Choć wszędzie widać "małe sukcesy”, na Haiti nadal istnieją poważne braki i zaburzenia
w podstawowych strukturach zarządzania. Kraj ten, jako całość, jest niezwykle kruchą
i delikatną strukturą, która wymaga ogromnej i nieprzerwanej pomocy w walce z ubóstwem
i niedorozwojem, rażącymi nierównościami pomiędzy mieszkańcami terenów wiejskich
i miejskich oraz ogólną słabością instytucji, która powoduje, iż dzieci są wyjątkowo narażone na skutki katastrof i innych zagrożeń.

Niestety nadal 550 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn każdego walczy o przetrwanie w ponad 800 zatłoczonych obozach przejściowych. Dlatego w roku 2012 UNICEF, we współpracy z innymi organizacjami humanitarnymi, dołoży wszelkich starań, aby zbudować dzieciom lepszą przyszłość. Zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i edukacji dzieci jest wspólnym celem zarówno rodziców, nauczycieli, partnerów z sektora prywatnego i publicznego, organizacji religijnych (w tym społeczności voodoo), nowego rządu oraz innych organów decyzyjnych kraju.
UNICEF pozostanie na Haiti tak długo jak będzie to konieczne.

Przeczytaj podsumowanie raportu UNICEF "Children of Haiti Two years after"

{vmgallery id=66}

Data publikacji: 09.01.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.