FaceBook

Dzieci w Rogu Afryki idą do szkoły

Wyprawka dla ucznia, który rozpoczyna rok szkolny, to niemały wydatek. Większość z nas doskonale o tym wie, bo właśnie tydzień temu nasze dzieci ruszyły do szkół.

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, UNICEF chce przeznaczyć więcej środków na edukację dla dzieci w Rogu Afryki. Sytuacja na miejscu wciąż jest dramatyczna, brakuje jedzenia, wody pitnej, a w obozach dla uchodźców ryzyko wybuchu epidemii odry jest wysokie. Ale prawo do edukacji to jedno z podstawowych praw dziecka i należy dołożyć wszelkich starań, by trwający kryzys im go nie odebrał.

Zapewnienie dzieciom w Rogu Afryki podstawowej edukacji jest niezbędne. Oprócz organizowania normalnych lekcji, UNICEF kładzie duży nacisk na zajęcia dotyczące przestrzegania podstawowych zasad higieny czy prawidłowego odżywiania się. Wiedza ta, w warunkach klęski głodu, może uratować niejedno życie.

Dlatego w obozach dla uchodźców powstają Tymczasowe Ośrodki Edukacyjne, a UNICEF zajmuje się ich wyposażaniem. Dostarczamy namioty, służące jako pomieszczenia do nauki oraz tzw. "szkoły w pudełku", czyli zestawy podstawowych przyborów szkolnych dla uczniów i nauczycieli.

Potrzeby są ogromne, ponieważ susza doprowadziła do masowych przesiedleń i migracji ludności. W centralnej i południowej Somalii, około 1,8 mln dzieci nie rozpocznie nauki w swoich dotychczasowych szkołach, ze względu na opuszczenie rodzinnych domów. Z kolei w Kenii, która w ostatnim czasie przyjęła tysiące uchodźców, brakuje w szkołach miejsc.

banner_rok_szkolny2

Data publikacji: 09.09.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.