FaceBook

Dzień Walki z Malarią w Afryce 2005

Dziewięćdziesiąt procent wszystkich przypadków malarii występuje w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie każdego dnia z tego powodu umiera 3 tysiące dzieci.

Uwzględniając dotychczasowe dokonania i to co zostało jeszcze do zrobienia, wszyscy, którzy działają na rzecz wyeliminowania malarii, łączą siły we wspólnym przedsięwzięciu: "Zjednoczeni Przeciwko Malarii".

Oficjalne obchody Dnia Walki z Malarią w Afryce będą miały miejsce w Lusace, stolicy Zambii. Kraj ten zanotował duże postępy w walce z malarią. Ważne osobistości, w tym Regionalny Dyrektor WHO w Afryce i Sekretarz Wykonawczy organizacji Roll Back Malaria, profesor Awa Marie Coll-Seck, a także prezydent Zambii Jego Ekscelencja L.P. Mwanawasa spotkają się z przedstawicielami świata polityki, show-biznesu i zwykłymi obywatelami by wspólnie rozmawiać o tej groźnej i wyniszczającej chorobie. Co roku prawie milion dzieci umiera z powodu malarii. Tym, którym uda się przeżyć grozi paraliż lub uszkodzenie mózgu. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci.

Wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie uwagi światowego społeczeństwa na problem malarii jest 135 kilometrowy Rowerowy Wyścig Przeciwko Malarii 2005. Drugą taką inicjatywą jest Rajd Samochowy Nairobi-Lusaka. Jego pomysłodawcą jest David Robertson, który od 1988 roku działa na rzecz podniesienia świadomości społeczeństwa na temat malarii.

Sukces jaki odniosła Zambia w walce z chorobą ma związek z szeroko zakrojoną akcją dystrybucji moskitier. Siatki zabezpieczające przed ukąszeniami komarów dotarły już do 60% dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia. Moskitiery są uważane za jeden z najbardziej skutecznych środków chroniących przed malarią. Szacuje się, że ich powszechne stosowanie może zredukować liczbę zgonów nawet o połowę. Niestety zaledwie 5% dzieci w Afryce śpi pod moskitierami.

Bardziej skuteczne od zwykłych siatek chroniących przed komarami są specjalne moskitiery o przedłużonej trwałości, produkowane w Tanzanii. Do końca roku ich produkcja ma wzrosnąć do 7 milionów.

Malaria nie zawsze jest śmiertelna. Nawet jeśli zawiodą działania prewencyjne, chorobę da się wyleczyć. Jednak najbardziej skuteczna terapia kosztuje 1$-2$ za pojedynczą dawkę, dziesięć razy więcej niż tradycyjne leki antymalaryczne.

UNICEF działa na rzecz zwiększenia dostępu do bezpiecznych i efektywnych leków (ACT) przeznaczając tylko w ubiegłym roku na ten cel 1,6 miliona dolarów. Obniżenie cen leków to tylko jedno z wielu wyzwań stojących przed UNICEF i jego partnerami w walce z malarią. Doradca UNICEF ds. Malarii, Mark Young mówi, że głównym problemem jest bardzo słaby i niewydolny system opieki zdrowotnej, charakterystyczny dla wielu krajów afrykańskich.

"Kraje afrykańskie nie są wyposażone w środki pozwalające na kontrolowanie narodowych planów walki z malarią, tak więc UNICEF pomaga im zbudować taką infrastrukturę zarówno na szczeblu rządowym, ministerstw zdrowia, jak i lokalnym."

Data publikacji: 26.04.2005
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.