FaceBook

Dziennik z Haiti I – Po 12 stycznia

Życie w Port-au-Prince dzieli się na przed 12 i po 12 stycznia. Ta data przewija się w każdej rozmowie. Z Nourette, matką siedmiorga dzieci, która mieszka w obozie naprzeciwko pałacu prezydenckiego, z Madenne, jej sąsiadką, która miesiąc przed trzęsieniem ziemi urodziła córeczkę. Z małym chłopcem, który najbardziej na świecie lubi grać w nogę na małym placyku koło obozowiska. Przed 12 stycznia chodził do szkoły…

Właśnie wróciłam z centrum miasta. Gruzy pierwszego domu nie robią nawet takiego wrażenia. Drugie, trzecie też nie. Ale całe ulice, całe kwartały ulic, dzielnice… wszędzie trzęsienie ziemi odcisnęło swój ślad. Niektóre budynki nadal stoją. Zawaliły się głównie te o słabszej konstrukcji, czyli te, których mieszkańcy byli najbiedniejsi.

Miasto tętni życiem. Namioty, szałasy, brezentowe chatki na każdej większej wolnej powierzchni. Na skwerze przed pałacem prezydenckim, w parku, na stadionie. Na poboczach ulic kwitnie handel. Wszystkim. Wszystkim co udało się ocalić z trzęsienia ziemi, wszystkim co udało się zdobyć, znaleźć, wymienić. Są zakłady fryzjerskie, naprawy samochodów, węgiel w małych woreczkach, mango i banany. Jest punkt telekomunikacyjny, gdzie można wysłać faks i email, zadzwonić za granicę. Obok dzieciaki grają w nogę. Okruchy codzienności, normalności.

Nourette mieszka z siedmiorgiem dzieci w jednym z namiotów zajmujących plac vis-a-vis pałacu prezydenckiego. Cały czas się uśmiecha. Zapytana dlaczego, odpowiada, że gdyby cały czas myślała o swoim nieszczęściu nie podołałaby codziennym obowiązkom. Nie wie co będzie jak skończą się jej minimalne oszczędności. Jej sąsiadka Madenne kołysze na rękach malucha. To Rosemylove, która przyszła na świat w połowie grudnia. Dziewczynka, w czyściutkiej różowej sukience, z zaciekawieniem wodzi za nami wzrokiem. W oczach mamy widać dumę, kiedy mówię, że ma piękną córkę.

Nourette i Madenne to zaledwie dwie z 30 000 osób zamieszkujących tylko to jedno obozowisko…

Z Port-au-Prince Zofia Dulska, UNICEF Polska

Data publikacji: 29.03.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.