FaceBook

Dziennik z Haiti II - Szkoła

Dziś odwiedziliśmy jeden z tymczasowych obozów w okolicach Port-au-Prince. W dwóch szkołach – namiotach uczy się kilkaset dzieci. W jednym te młodsze, w drugim starsze, kilkunastoletnie.

W Port-au-Prince i okolicach UNICEF zbudował ponad 600 takich szkół - namiotów. Oprócz tego dostarczył zestawy „Szkoła w pudełku” dla 875 dzieci i zestawy rekreacyjne – dla 2 226 dzieci. Kolejny transport pomocy jest w drodze. W magazynie UNICEF na obrzeżach miasta trwa pakowanie przyborów szkolnych. Dokładnie 8 333 zestawów, a w każdym z nich przybory dla 24 dzieci. Pakowanie skończy się jutro, tak by przybory trafiły do 200 tysięcy dzieci przed 5 kwietnia, na kiedy zapowiedziano oficjalny początek roku.

Oprócz normalnych lekcji duży nacisk kładzie się na takie zajęcia, które pomogą dzieciom zmierzyć się z traumatycznymi przeżyciami. Wiele z nich, oprócz dachu nad głową, straciło bliskich. Rozmawialiśmy z dwoma dziesięciolatkami, których rodzice zginęli podczas trzęsienia ziemi. Jeden zdawał sobie z tego sprawę, drugi, mimo, że minęły już prawie trzy miesiące – nie. Trudno uwierzyć w to, co spotkało te dzieciaki, patrząc z jakim zapałem zgłaszają się do odpowiedzi podczas lekcji, jak z śmieją się do pozując do zdjęć…

Powrót dzieci do szkół to część długofalowego planu pomocy, który zaczął już być wdrażany przez UNICEF.

Z Port-au-Prince Zofia Dulska, UNICEF Polska

Data publikacji: 30.03.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.