FaceBook

Dziennik z Haiti V – Namiot niemowlaków

„Baby tent”, czyli „namiot niemowlaków” to specjalne miejsce, w którym mamy, w przyjaznym otoczeniu, uczą się jak właściwie opiekować się dzieckiem, jak prawidłowo karmić piersią przez pierwsze miesiące życia dziecka i jak zapewnić maluchowi różnorodne i bogate w składniki odżywcze posiłki po 6 miesiącu życia.

„Baby tent”, który odwiedziłam, to wspólny projekt UNICEF i organizacji humanitarnej Concern. Jedną z zasad UNICEF w terenie jest współpraca z innymi organizacjami. W ten sposób, łącząc siły i doświadczenie docieramy z pomocą do większej liczby potrzebujących.

Przy wejściu wita nas uśmiechnięta i energiczna „Szefowa”. Jej zadaniem jest koordynowanie pracy pielęgniarek i szkolenie młodych mam. Donośnym głosem objaśnia na czym polega projekt i przedstawia nam kilka mam.

Poznaję Gabriele i jej 10 miesięczną córeczka Christine. To trzecie dziecko Gabriele, ale mówi, że dopiero teraz dowiedziała się jak ważne dla rozwoju dziecka jest karmienie piersią.

Joanne, druga mama, po urodzeniu podała swojej córce wodę z cukrem. To zwyczaj popularny nie tylko na Haiti. W wielu krajach rozwijających się taki „posiłek” uważany jest za pożywny i zdrowy. Niestety, do jego przygotowania najczęściej wykorzystywana jest brudna woda. I tuż po przyjściu na świat dziecko otrzymuje potężną dawkę potencjalnych chorób „brudnej wody”.

Samanta już niedługo przestanie karmić swoje dziecko piersią. Teraz uczy się jakie posiłki przygotowywać, by jej maluch był zdrowy. Pokazuje nam plakat z piramidą żywieniową.

W „baby tent” dzieci są także ważone i mierzone. Te, u których stwierdzi się niedowagę, otrzymują specjalne odżywki UNICEF.

Maluch, przy ważeniu którego asystowaliśmy, nawet się nie obudził. Nie spodobało mu się dopiero mierzenie.

W tym jednym namiocie do tej pory pomoc otrzymało ponad 400 mam. Namiot stoi pośrodku dużego obozu dla uchodźców, więc codziennie zgłaszają się nowi potrzebujący.

Z Port-au-Prince Zofia Dulska, UNICEF Polska

Data publikacji: 02.04.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.