FaceBook

Epidemia wirusa Eboli w Afryce – najważniejsze informacje i działania UNICEF

Ebola jest ciężką, w wielu przypadkach śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Ebola. Nie istnieje szczepionka chroniąca przed zachorowaniem.

Epidemia wirusa Eboli w Afryce

© UNICEF/Dunlop Kenema, Sierra Leone – pracownik szpitala w mieście Kenema w ubraniu ochronnym podaje wodę kobiecie chorej na Ebolę.

Choroba zaczyna się od gorączki, bólu głowy, mięśni i gardła oraz znacznego osłabienia organizmu. W następnym etapie choroby występują wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Ebola jest ciężką, w wielu przypadkach śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Ebola.

© UNICEF/La Rose Konkary, Gwinea – pracownik UNICEF pokazuje plakat informujący o drogach zakażenia .

Do zakażenia wirusem dochodzi w przypadku bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi i wydzielinami (mocz, pot, nasienie, ślina, wymioty itp.) zakażonych osób. Niestety, można się zakazić także przez styczność z przedmiotami chorego oraz zwłokami ludzi i zwierząt. 

Drogi zakażenia Ebolą

© UNICEF/Jallanzo Voinjama, Liberia – pracownik UNICEF rozdaje plakaty informujące o symptomach choroby i sposobach na ochronę przed zakażeniem.

W lutym tego roku pierwsze przypadki Eboli odnotowano w Gwinei. Stamtąd choroba rozprzestrzeniła się na inne kraje. Według najnowszych danych UNICEF z 5 sierpnia 2014 zakażeniu wirusem Ebola uległo 1603 osób, z czego 887 zmarło. Najwięcej przypadków odnotowano w Sierra Leone (646), Gwinei (485) oraz Liberii (468), ostatnio pojedyncze przypadki pojawiły się w Nigerii (4). Szczególne środki ostrożności podjęto w Côte d'Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), Gwinei Bissau, Mali i w Senegalu.

Epidemia wirusa Eboli w Afryce – najważniejsze informacje.

© UNICEF/Jallanzo Liberia - Pracownik UNICEF rozmawia z przedstawicielami społeczności miasteczka Voinjama.

W krajach o największej liczbie zakażeń wprowadzono szczególne środki ostrożności. W związku z brakiem szczepionki, wysokim ryzykiem zakażenia a także sprzyjającym rozwojowi choroby warunkom (ubóstwo, brak odpowiednich warunków sanitarnych, brak zaufania do służby medycznej) walka z Ebolą jest wyjątkowo trudna. Choroba zbiera coraz większe żniwo.

 SMS z informacją o Eboli

© UNICEF/Jallanzo Liberia – SMS z informacją o Eboli.

Gwinea

UNICEF dystrybuuje zestawy do dezynfekcji i zestawy higieniczne. Finansuje akcje informacyjne dotyczące Eboli. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta SMS z informacją o zagrożeniu został wysłany do 10 milionów użytkowników. Emitowane są spoty radiowe i telewizyjne, w przychodniach, szkołach i w innych miejscach publicznych wieszane są plakaty. Do odległych miejsc docierają specjalne grupy wolontariuszy, które przekazują wiadomość o epidemii i o tym, jak chronić się przed zachorowaniem.

Liberia

UNICEF wzmocnił działania komunikacyjne i współpracuje  Ministerstwem Zdrowia. 130 informatorów pracuje w pięcioosobowych zespołach w 9 okręgach kraju dotkniętych chorobą. UNICEF wyprodukował 40 tysięcy plakatów informujących o chorobie, stworzył także spot , w którym szanowani i poważani obywatele kraju mówią o zagrożeniu. Spot będzie emitowany w całym kraju, zarówno w popularnych klubach, telewizji, jak i w miejscach spotkań religijnych. Organizacja zwiększyła także dostawy leków i przyborów medycznych.

Ochrona przed ebolą

Nigeria

UNICEF w Nigerii przygotowuje się do wzmocnienia działań prewencyjnych w terenie w razie wzrostu liczby zachorowań.

Sierra Leone

20 lipca Prezydent kraju ogłosił stan szczególnego zagrożenia zdrowia publicznego. Wdrażany jest plan zwalczania epidemii. UNICEF wspiera Ministerstwo Zdrowia w działaniach prewencyjnych w 13 dystryktach. Obejmują one akcje informacyjne wśród społeczeństwa, dystrybucję materiałów informacyjnych, ulotek, plakatów, emisję materiałów w 40 stacjach radiowych. UNICEF dostarcza też niezbędne zapasy medyczne do szpitali i przychodni.

Pielęgniarka rozmawia z koleżankami ze oddziału szpitala w Kenema, gdzie leczeni są pacjenci z Ebolą

© UNICEF/Dunlop Kenema, Sierra Leone – pielęgniarka Nancy Yoko rozmawia z koleżankami ze oddziału szpitala w Kenema, gdzie leczeni są pacjenci z Ebolą. Kobiety są wycieńczone z przepracowania. Zmarło już 6 ich koleżanek i jeden lekarz. Wszyscy zakazili się w trakcie niesienia pomocy potrzebującym. „Nazywają nas Ebola Nurses, mówi Nancy. Nikt nie chce się do nas zbliżać, pielęgniarki z innych oddziałów nie rozmawiają z nami.”

Sierra Leone – Fatmata i jej 11 letnia córka Tata pokonały wirusa

© UNICEF/Dunlop Kenema, Sierra Leone – Fatmata i jej 11 letnia córka Tata pokonały wirusa. Fatmata pracuje jako pielęgniarka na oddziale, gdzie przyjmowani są zakażeni pacjenci. Zachorowała pierwsza, potem zakaziła się jej córka. „Jestem teraz najszczęśliwszą osobą na świecie” – mówi Fatmata.

UNICEF jest obecny we wszystkich krajach, gdzie pojawiły się ogniska Eboli. Nie ustajemy w wysiłkach skupiających się na zwalczaniu choroby i zapobieganiu kolejnym zachorowaniom. Niesiemy pomoc dzięki wsparciu Darczyńców. Dziękujemy za Waszą pomoc.

Data publikacji: 07.08.2014
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.