FaceBook

FC Barcelona i UNICEF łączą siły w globalnej współpracy na rzecz dzieci

Nowy Jork - FC Barcelona i UNICEF rozpoczęły globalną współpracę na rzecz dzieci w krajach rozwijających się. Pierwsze skorzystają z pomocy dzieci dotknięte HIV/AIDS w Suazi. Podczas ceremonii otwierającej współpracę legendarny klub zaprezentował swoją koszulkę na sezon 2006-2007 z logo UNICEF na przodzie, pierwszym logo reklamowym umieszczonym na klubowej koszulce w 107 letniej historii klubu.

Oprócz umieszczenia logo na koszulkach FC Barcelona zgodziła się przekazywać UNICEF w ciągu następnych pięciu lat przynajmniej 1,5 mln Euro rocznie na wspieranie programów na rzecz dzieci na całym świecie. Pierwsza darowizna zostanie przeznaczona na finansowanie programów w Suazi mających na celu zapobieganie przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko, leczenie AIDS u dzieci, zapobieganie zakażeniom wirusem HIV wśród nastolatków oraz ochronę i zapewnianie opieki i wsparcia dzieciom narażonym na zagrożenia i osieroconym z powodu HIV/AIDS.

"Partnerstwo łączące UNICEF i klub FC Barcelona pozwoli otworzyć drzwi nadziei dla tysięcy dzieci", powiedziała Ann M. Veneman, Dyrektor Wykonawczy UNICEF, podczas ogłoszenia współpracy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Barcelona daje świadectwo, że sport może być potężną i pozytywną siłą na rzecz dzieci."

Działalność filantropijna klubu obejmuje fundację Fundació Futbol Club Barcelona zajmującą się pracą społeczną, kulturalną, edukacyjną i humanitarną w Katalonii, a także działalność międzynarodową, która rozwinęła się w ciągu ostatnich pięciu lat pod klubowym hasłem "Więcej niż Klub".

"W FC Barcelona jesteśmy świadomi globalnego wymiaru piłki nożnej. Ciągle rosnąca liczba kibiców i fanów na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się znacząco. Klub ma obowiązek odpowiedzieć na tę ogromną pozytywna falę. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie piłki nożnej do dawania nadziei milionom dzieci narażonych znajdujących się w potrzebie na całym świecie", powiedział Joan Laporta, Prezydent FC Barcelona.

W tym roku na współpracy skorzystają dzieci dotknięte AIDS w Suazi. Kraj ten walczy z AIDS, ale napotyka na ogromne przeszkody. Szacuje się, że Suazi ma największy na świecie odsetek występowania HIV wśród dorosłych. W 2004 r. 43% kobiet zbadanych w klinikach przedporodowych miało pozytywny wynik testu na obecność HIV. Jednak tylko niecałe 12% kobiet zarażonych HIV przyjmuje leki konieczne do ochrony ich dzieci przed zakażeniem wirusem.

Tegoroczna darowizna poprawi życie dzieci w Suazi pod wieloma względami. Programy edukacyjne i sportowe zostaną rozbudowane, by zapewniały lepszą ochronę, opiekę oraz wsparcie dla sierot i dzieci narażonych na zagrożenia. Te programy, jak i inne działania mają podnieść świadomość publiczną i ograniczyć rozprzestrzenianie się AIDS. Dzieci i ich matki będą miały lepszy dostęp do ratujących życie leków zapobiegających przekazywaniu HIV i niebezpiecznym infekcjom oportunistycznym oraz dostęp do przedłużającego życie chorych leczenia antyretrowirusowego.

UNICEF prowadzi światową kampanię "Razem dla dzieci. Razem przeciw AIDS", która ma zadbać, by pomoc dzieciom dotkniętym epidemią HIV/AIDS była integralną częścią globalnego programu walki z AIDS.

FC Barcelona jest jedną z najbardziej uwielbianych i utalentowanych profesjonalnych drużyn piłkarskich. Ponad 60 mln fanów śledzi wyczyny zespołu, który zdobył 57 najważniejszych tytułów na imprezach krajowych i międzynarodowych. Chociaż wartość napisu na koszulce klubowej wynosi 20 mln dol., to dla UNICEF jest to darowizna, która będzie przypominać kibicom na całym świecie, że dobro dzieci należy stawiać na pierwszym miejscu.

"Dla UNICEF ta darowizna jest bezcenna", stwierdziła Ann M. Veneman.

Data publikacji: 13.09.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.