FINAŁ „zaWODÓW dla AFRYKI”. Ponad 1000 warszawskich dzieci zaangażowało się w pomoc rówieśnikom w Afryce.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
ZaWODY dla Afryki

„zaWODY dla AFRYKI”, akcja organizowana w ramach „Lata w mieście”, zwróciła uwagę na problem braku dostępu do czystej wody w Afryce. Mobilizacja dzieci i ich chęć zabawy
w szczytnym celu zaskoczyła samych organizatorów. Ponad 1000 najmłodszych spędzających wakacje w Warszawie odwiedziło 23 sierpnia Park Fontann i wzięło udział
w wydarzeniu zorganizowanym przez UNICEF Polska, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, dzieci z wielkim zapałem brały udział w sześciu konkurencjach sportowych sprawdzając swoje umiejętności m.in. w kręceniu hula-hop, rzucie piłką do basenu z wodą czy w slalomie z kubeczkami pełnymi wody po torze przeszkód.

Ponadto na najmłodszych czekało mnóstwo innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów i partnerów wydarzenia: 4F oraz Cisowiankę. Dzieci spróbowały swoich sił na sprzęcie do koordynacji ruchowej czy wielkich huśtawkach w kształcie kuli.  

Pomóc dzieciom bez dostępu do wody

Zawody otworzył Dyrektor Generalny UNICEF Polska, Marek Krupiński, który witając dzieci podkreślił jak ważna jest pamięć o tych miejscach na ziemi, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. Szacuje się, że 660 milionów ludzi na całym świecie – zwłaszcza w Afryce – nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Dzięki działaniom UNICEF, stały dostęp do dobrej jakości wody każdego roku otrzymują miliony osób.

Janusz Samel, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy wyraził radość z możliwości zrobienia czegoś dobrego przez sport. - Po raz kolejny, obok Triady Biegowej pokazujemy, że przez sport możemy również się uczyć, pomagać i że sport jest formą porozumienia we wszystkich możliwych aspektach życia – zaznaczył. Wśród gości nie zabrakło również Pani Doroty Ognichy, Zastępcy Dyrektora Biura Sportu, Pana Adama Bonieckiego, Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA oraz Pani Renaty Tomusiak, Prezes Zarządu MPWiK w m. st. Warszawie.

Marsz po wodę i 26 pomp wodnych dla Afryki od 4F i Cisowianki

Zwieńczeniem czwartkowych zawodów był „Wielki marsz po wodę”, podczas którego uczestnicy wraz z Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, Robertem Korzeniowskim przeszli wokół fontann, a potem wrzucili otrzymane piłeczki, symbolizujące krople wody do „studni” zbudowanej ze skrzynek. Był to gest solidarności z dziećmi w Afryce. Zaangażowanie dzieci
i ich wysiłek zostały nagrodzone przez partnerów wydarzenia: 4F oraz Cisowiankę, którzy przekazali kwotę pozwalającą na zakup 26 pomp wodnych w Afryce.

Warsztaty edukacyjne i dzielnicowe wieloboje

Przypomnijmy również że w ramach „zaWODÓW dla AFRYKI” w poniedziałek 20 sierpnia odbyły się warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę
nt. dostępu do wody w Afryce, a 21 sierpnia we wszystkich dzielnicach Warszawy dzieci wzięły udział w wieloboju sportowym.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć TUTAJ.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej