FaceBook

Fotorelacja z Rogu Afryki

Na początku tygodnia Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, dołączył do misji UNICEF w Rogu Afryki, żeby odwiedzić miejsca, w których realizowane są programy finansowane z darowizn przekazywanych darczyńców z całego świata, w tym Polaków.

25 października. Lądujemy w Lodwar. Temperatura 50 stopni Celsujsza, pojawiają się ostrzeżenia o zagrożeniu cholerą, a samo lotnisko (mimo iż Lodwar to jedno z największych miast w Kenii) to klepisko, z podskakującymi na pasie, lądującymi samolotami. Wita nas Margaret Gwada, koordynator ds. emergency w kenijskim biurze UNICEF.


Udajemy się następnie do gubernatora Turkany. Levi Senoga przyjmuje nas z radością
i podkreśla ogromne zasługi UNICEF, naszych programów z zakresu ochrony dzieci”, wkład
w pracę miejscowego szpitala, z którego jest bardzo dumny.

Zaczynamy naszą wizytę w szpitalu. Jego dyrektor, Joseph (34 lata, ukończone w Nairobi studia z medycyny oraz zarządzania) oprowadza nas po placówce. Statystyki nie są dobre (niestety wciąż duże wskaźniki śmiertelności dzieci), ale mimo sytuacji, zespół jest bardzo zmotywowany. Idziemy na spotkanie do „grupy wsparcia”, która zapewnia pracę (zatrudnienie w szklarni, przy uprawie pomidorów) oraz naukę.

Margaret Akiru
Margaret Akiru

Margaret Akiru. Jej historia podobna jest do wielu tutaj słyszanych. 9-miesięczny syn
z poważnym niedożywieniem trafił do szpitala i został natychmiast objęty programem dożywiania uzupełniającego(„Supplementary Feeding”). Langolan Etiir został wyleczony, wrócił do pełni zdrowia i przebywa z matką w Kambi Makuti. Margaret ma jeszcze czworo dzieci.

dscn4075a
Christine Ajikon z dziećmi

Christine Ajikon, matka czworga dzieci. Wcześniej miała troje dzieci, które zmarły. Maltretowana przez męża, została odseparowana od niego, a następnie przyjęta do Kambi Makuti. Joshua Langole został w szpitalu natychmiast objęty programem stabilizacyjnym. Stan dziecka polepsza się i zdaniem lekarzy, mimo wielu komplikacji, przeżyje. Matka ma jeszcze jeden powód do szczęścia - dzięki „grupie wsparcia” ma pracę. Zajmuje się patroszeniem i czyszczeniem ryb na lokalnym targu. Praca pozwala jej utrzymać siebie i swoje dzieci.

LODWAR, KENIA – Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF odwiedza mieszkańców Kambi Makuti w Lodwarze. Dyrektor Krupiński rozmawia z Christine Ajikon, której syn Joshua Longole cierpi z powodu niedożywienia. Już za 76 zł zapewnisz dzienną terapię dla 18 niedożywionych dzieci takich jak Joshua.

375a

©Riccardo Gangale

LODWAR, KENIA - Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska odwiedza uczniów szkoły podstawowej Napua w Lodwarze. Dzięki waszym darowiznom od rozpoczęcia nowego roku szkolnego UNICEF zapewnia 64,7 tys. dzieci dostęp do podstawowej edukacji.

371a

©Riccardo Gangale

LODWAR, KENIA – Podczas wizyty Dyrektora Generalnego UNICEF Polska uczniowie szkoły podstawowej w Lodwarze przekazały dla polskich dzieci piękne, własnoręcznie wykonane rysunki.

397a

©Riccardo Gangale

LODWAR, KENIA – Uczniowie z Kenii w swoich pracach opowiadają, jak wygląda ich życie na co dzień. Rysunki przedstawiają m.in. codzienne rytuały mieszkańców Kenii, przyrodę oraz tradycyjne kenijskie przedmioty.

421a
©Riccardo Gangale

LODWAR, KENIA – Zajęcia w szkole podstawowej Napua. Lekcje i organizowane przez nauczycieli zabawy to także sposób na naukę zasad higieny i prawidłowego odżywiania się.

433a
©Riccardo Gangale

NAMAKUSE, KENIA - Od początku lipca UNICEF zapewnił w Kenii pomoc humanitarną dla 63,4 tys. dzieci. Na zdjęciu Marek Krupiński w ośrodku medycznym w Namakuse.

446a
©Riccardo Gangale

LOBOLO, KENIA – Marek Krupiński zapoznaje się z projektem wodnym w Lobolo. UNICEF pracuje nad długoterminowymi rozwiązaniami, aby mieszkańcy mieli stały dostęp do wody pitnej i nie byli uzależnieni od zewnętrznych dostawców.

program wodny2a

LOBOLO, KENIA – Dostęp do czystej wody ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych, często śmiertelnych chorób. UNICEF zapewnia dostęp do wody pitnej dla 936 tys. osób.
W najbliższych miesiącach planowany jest dotarcie z czystą wodą do a 2,5 mln osób.

Przeczytaj pierwszą część relacji!

bannerwplatkenia

Data publikacji: 28.10.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.