Ginet z Etiopii „Chcemy widzieć jak dzieci, które się tu rodzą, rosną i zastępują nas”

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Abinet_TYE-Ginet_story-fot1

Z domu Abineta można dojść pieszo do punktu medycznego w Hamibo, gdzie pracują dwie Opiekunki Medyczne. Ginet, Opiekunka Medyczna, która sama mieszka wśród tej społeczności i rozpoczęła pracę w ośrodku w 2005 roku, była na miejscu, kiedy Abinet przychodził na świat. Zna chłopca, jego matkę Zinabe i całą rodzinę. W rzeczywistości Ginet zna każde dziecko w okolicy. Pomagała przy większości porodów.  

Razem z drugą Opiekunką Medyczną Ginet opiekuje się 713 gospodarstwami domowymi i szkoli inne matki – tzw. lokalną Armię Opiekunów Medycznych – jak zawczasu wykrywać pierwsze objawy zapalenia płuc, ciężkiego niedożywienia i innych chorób będących częstą przyczyną śmierci wśród dzieci.   

Abinet_TYE-Ginet_story_fot2

Najważniejszym czynnikiem jest fakt, że jesteśmy członkiniami tej społeczności,mówi Ginet. To są nasze matki, nasze siostry. Kochamy je. Kochamy tę pracę.

Mąż Ginet jest nauczycielem. Oboje czują się zobowiązani, aby pomagać swojej społeczności. Staramy się być wzorcem mówi Ginet. Chcemy widzieć jak dzieci, które się tu rodzą, rosną i zastępują nas.Dotyczy to także Abineta.

Rząd Etiopii przy wsparciu UNICEF wdrożył i obecnie kontynuuje szkolenia dla 38 tysięcy Opiekunów Medycznych. Opiekunowie Medyczni zapewniają podstawowe usługi w zakresie ochrony zdrowia, docierając bezpośrednio do domów licznej, głównie wiejskiej, populacji Etiopii. Stosują oni szereg niedrogich a skutecznych metod, które mają ogromny wpływ na życie dzieci i na poprawę zdrowia w skali kraju.

To jest możliwe, dzięki Darczyńcom UNICEF.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej