FaceBook

Głód na świecie - najważniejsze dane

Zdrowie dziecka, jeszcze przed jego narodzinami jest uzależnione od właściwego odżywiania. Stale niedożywiona matka rodzi dziecko o zbyt niskiej wadze, słabe i podatne na choroby. Dlatego niszczące skutki głodu przechodzą z pokolenia na pokolenie.

W krajach rozwijających się prawie co trzecie dziecko jest niedożywione. W tym wypadku termin niedożywienie oznacza "zaburzenie budowy lub funkcji organizmu spowodowane niedostarczaniem z pożywieniem potrzebnych ilości energii i/lub składników odżywczych" (Słownik terminów żywieniowych, 2001r.).

Statystyki są zatrważające:

  • Każdego roku niedożywienie jest przyczyną śmierci 5 milionów 600 tysięcy dzieci
  • 27% (146 milionów) dzieci poniżej 5 roku życia w krajach rozwijających się jest niedożywionych
  • 10% (58 milionów) dzieci poniżej 5 roku życia w krajach rozwijających cierpi głód

Konsekwencją niedożywienia jest przede wszystkim brak witaminy A i D oraz tak ważnych dla organizmu składników mineralnych jak żelazo i jod, których niedobór osłabia układ odpornościowy i często przyczynia się do anemii. Wiele tysięcy głodujących dzieci traci wzrok, wiele ma zdeformowane ciało.

Róg Afryki

W ostatnich latach region tzw. Rogu Afryki kilkukrotnie dotknęły susze. W 2000 roku były przyczyną śmierci około 100 000 ludzi. Większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Duża część z nich (16 milionów) to koczownicy, przemieszczający się ze stadami w poszukiwaniu pastwisk. Każda susza to dla nich klęska. Nawet jeśli w perspektywie kilku miesięcy spadnie deszcz stado nie tak łatwo odbudować zdziesiątkowane stado.

W 2006 roku po wielu miesiącach zabójczej suszy spadły ulewne deszcze. Wysuszona ziemia nie była w stanie wchłonąć takiej ilości wody. Wezbrane rzeki zalały tereny południowej i południowo wschodniej Etiopii, Somalii i Kenii. Zginęło kilkaset dzieci, tysiące straciło dach nad głową. UNICEF szacuje, że w samej Etiopii powódź dotknęła ponad 90 000 dzieci.

W tymczasowych obozach, gdzie skupiła się ludność zalanych terenów zaczęło brakować żywności. W katastrofalnych warunkach sanitarnych łatwo o epidemie chorób "brudnej wody": biegunka, cholera i tyfus. Mimo, że pomoc UNICEF nadeszła natychmiast zapasy szybko się kończą.

Choć wydaje się, że problemy Etiopii są nie do przezwyciężenia - wiele spraw możemy zmienić z pomocą ludzi dobrej woli. Na całym świecie biura UNICEF zaapelowały o wsparcie dla dzieci poszkodowanych na skutek powodzi.

Data publikacji: 28.11.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.