FaceBook

Haiti - Jefferson wraca do domu

Jeffersona poznaliśmy w ośrodku opiekuńczym w Port-au-Prince. Jak wiele innych dzieci, 10-letni chłopiec został oddzielony od rodziny po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku.

Historia Jeffersona ukazała się na pierwszych stronach gazet z całego świata. Chłopiec był jednym z 33 dzieci z Haiti, które grupa amerykańskich misjonarzy próbowała wywieźć z kraju. Na szczęście grupa została zatrzymana przez policję, tuż przed przekroczeniem granicy z Dominikaną. Władze oświadczyły, że grupa nie posiadała odpowiedniej dokumentacji prawnej, a wiele z tych dzieci nie było sierotami.

uni121787
Na zdjęciu: pracownik UNICEF oraz funkcjonariusze policji Haiti na przejściu granicznym z Dominikaną. UNICEF wraz z partnerami zwracają szczególną uwagę na przekraczające granicę dzieci. Często nie mają one dokumentów, a przewożone są do Dominikany m.in. w celu oddania
do nielegalnej adopcji.


Kilka tygodni po tych dramatycznych wydarzeniach, Jefferson spotkał się ze pracownikiem socjalnym, zajmującym się rejestracją dzieci bez opieki.

U niektórych dzieci z Haiti, trzęsienie ziemi wywołało taką traumę, że nawet nie pamiętały swojego nazwiska. W takich wypadkach rola pracowników socjalnych staje się kluczowa.

uni121797
Psycholog Romand Alce rozmawia z chłopcem, który żyje na ulicy.

Na początku rozmowy Jefferson był nieśmiały i mało mówił. Jednak po chwili chłopiec się uspokoił i zaczął rozmawiać. Szybko stało się jasne, że Jefferson zapamiętał szczegóły dnia,
w którym został zabrany przez amerykańskich misjonarzy. Co ważniejsze, chłopiec również przypomniał sobie imię swojej matki i adres swojego dawnego domu. Zachęcony poprzez pracowników socjalnych, Jefferson był nawet w stanie opisać posiłki, które przygotowywała dla niego matka.

„Czasami łatwo jest odnaleźć rodzinę dziecka”, mówi Benoit Fournier, Specjalista UNICEF
ds. Ochrony Dzieci. „To wszystko zależy od wieku dziecka. Dużo łatwiej jest nam kiedy dziecko pamięta imię swojej matki. Czasami, w przypadku śmierci matki lub jeżeli rodzina dziecka przeprowadziła się do innej części kraju, sąsiedzi udzielają nam informacji. Wtedy prosimy nasze zespoły w tym regionie, aby odnalazły rodzinę dziecka, wykorzystując te informacje”

Chociaż wiele dzieci trafia do ośrodków opiekuńczych, niektóre są przyjmowane przez rodziny zastępcze. Według Marie de la Soudière, Specjalisty UNICEF ds. Ochrony Dzieci to rozwiązanie jest pod wieloma względami o wiele lepsze dla dzieci. „Dziecko potrzebuje być
w środowisku rodzinnym, gdzie może bawić się z innymi dziećmi i gdzie dorośli mogą o nie zadbać”, mówi de la Soudière.

Te wszystkie działania przyczyniły się do tego, że Jefferson oraz wszystkie inne dzieci z jego grupy mogły wrócić do swoich krewnych lub opiekunów. Pomoc dzieciom w odnalezieniu ich rodziny jest ważną częścią pracy, którą wykonujemy na Haiti. Ustalenie opiekunów pomaga
w chronieniu dzieci przed nielegalnym wywozem z kraju, wykorzystaniem i nielegalnymi adopcjami.

haiti_pomoz_teraz

Data publikacji: 30.05.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.