FaceBook

Haiti - UNICEF przygotowuje się na nadejście cyklonu

PORT-AU-PRINCE, HAITI, 4 listopada 2010 – Po tragicznym trzęsieniu ziemi, które dotknęło Haiti w styczniu tego roku oraz epidemii cholery trwającej od dwóch tygodni do wyspy zbliża się kolejne zagrożenie - tropikalny cyklon Tomas.

UNICEF wraz z partnerami pracuje 24 godziny na dobę niosąc pomoc poszkodowanym. Do tej pory cholera zabiła ponad 442 osoby, 6 742 trafiło do szpitali.

“Dzieci na Haiti cierpią z powodu jednej katastrofy za drugą w tym roku” mówi Trayle Kulshan z UNICEF, która jest odpowiedzialna m.in. za koordynowanie pomocy w rejonie Artibonite.

„Nawet jeśli huragan nie uderzy bezpośrednio w Haiti, obawiamy się powodzi i tego, że dostęp do niektórych miast i wiosek będzie utrudniony. Powódź może też zwiększyć liczbę zachorowań na cholerę”, mówi Kulshan.

„W tej sytuacji kluczowe jest informowanie o tym jak przygotować się do nadchodzącego cyklonu.” i dodaje, że po przeprowadzeniu akcji informacyjnej oraz zabezpieczeniu pomocy humanitarnej pozostaje mieć tylko nadzieje, że huragan nie będzie miał takiej siły jak zapowiadano. „Nawet bez spodziewanego cyklonu dostarczanie tabletek do oczyszczania wody, mydła i soli przeciwko odwodnieniu do regionu Artibonite jest wyzwaniem.”

Zgodnie z aktualnymi prognozami nadchodzący huragan może uderzyć właśnie w region Artibonite. UNICEF przygotował się na nadejście sztormu. Zgromadzono dodatkowe zapasy leków, żywności terapeutycznej, wody i materiałów sanitarnych a także brezentu, pojemników na wodę i środków do jej oczyszczania. Zostały one przetransportowane do departamentów: Grande Anse, Sud-Est i Sud, do których dostęp może być utrudniony po przejściu cyklonu. Przedtem UNICEF zapewnił zapasy pomocy humanitarnej dla poszkodowanych na skutek cholery w dystrykcie Artibonite.

„W tej chwili UNICEF i inne organizacje humanitarne muszą być przygotowane na różnego rodzaju zagrożenia: trzęsienie ziemi, rozwój epidemii cholery i nadchodzący sztorm, któremu towarzyszą ulewne deszcze i powodzie” mówi Kulshan.

UNICEF, WHO, WFP oraz UNOCHA współpracują z rządem Haiti by przygotować się na najgorszy scenariusz, który może obejmować zanieczyszczenie systemów wodno sanitarnych i rozprzestrzenienie się choroby w do tej pory bezpieczne rejony kraju.

„Biorąc pod uwagę sytuację priorytetem jest zapewnienie dostępu do pitnej wody” dodaje Kulshan.

Więcej o działaniach UNICEF na Haiti: http://www.unicef.pl/projekty/akcje/archiwum-akcji/apelujemy-o-pomoc-dla-dzieci-na-haiti_16

Data publikacji: 05.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.