FaceBook

Haiti - nadzieja dla dzieci, które straciły wszystko

Bergeline, Stephanie, Evelyne. Trzy dziewczynki z Haiti i trzy historie o tym, jak dramatyczne wydarzenia sprzed ponad 2 lat na zawsze odmieniły życie dzieci na Haiti.

BERGELINE, 10 LAT

1_bergeline in swing
©UNICEF/Haiti/Tidey

Bergeline to pełna życia dziesięciolatka. Na pierwszy rzut oka wygląda jak wszystkie dziewczynki w jej wieku, ale oczy Bergeline zdradzają głęboki smutek.

12 stycznia 2010 roku Bergeline wyszła bawić się z przyjaciółmi na ulicy. Około godziny 17-ej trzęsienie ziemi zniszczyło jej dom, kiedy jej rodzeństwo i rodzice nadal byli w środku. Bergeline patrzyła jak ratownicy bezskutecznie próbowali wyciągnąć jej rodzinę spod gruzów. Niestety, wszyscy jej najbliżsi zginęli.

UNICEF natychmiast został zawiadomiony o sytuacji Bergeline i dziewczynka została zabrana do centrum opieki Foyer L’Escale.

STEPHANIE, 9 LAT

3_bergeline and stephanie
Stephanie (pierwsza z prawej) ©UNICEF/Haiti/Tidey

Stephanie to pełna energii dziewięcioletnia dziewczynka z Port-au-Prince z zaraźliwym śmiechem. Jej ulubiony przedmiot w szkole to historia, a w wolnym czasie uwielbia grać
w piłkę nożną z przyjaciółmi z centrum opieki Foyer L’Escale.

Stephanie to także dziewczynka, która straciła dom i rodzinę podczas trzęsienia ziemi
w styczniu 2010 r. Stephanie była wtedy sama w domu. Doznała niewielkich obrażeń po tym, jak jej dom się zawalił i została zabrana przez rodzinę do szpitala.

Nikt nigdy nie przyszedł odebrać Stephanie ze szpitala. Ani jej matka, ani ojciec, ani żadne
z jej 5 braci i sióstr. W wieku dziewięciu lat została zupełnie sama.

Po tym jak pracownicy szpitala skontaktowali się z UNICEF, Stephanie została zarejestrowana i oddana pod opiekę pracowników centrum opieki Foyer l’Escale.

EVELYNE, 11 LAT

2_evelyne and classmate
Evelyne (z lewej) ©UNICEF/Haiti/Tidey

Evelyne to jedenastoletnia dziewczynka z olśniewającym uśmiechem. Jej ulubionym przedmiotem w szkole jest matematyka. Marzeniem Evelyn jest zostać lekarzem.

Tak jak wiele innych dzieci, Evelyne straciła wszystko podczas trzęsienia ziemi. Pozbawiona domu i opieki, dziewczynka została sama na ulicach Haiti, gdzie groziło jej wiele niebezpieczeństw. Po trzęsieniu ziemi, kiedy wszyscy skupeini byli na akcji ratunkowej,
a potem na usuwaniu gruzów i stopniowej odbudowie Haiti, wiele dzieci zostało pozostawionych bez opieki. Sytuacja została wykorzystana przez gangi zajmujące się handlem dziećmi, wykorzystywaniem ich i zarabianiem na nielegalnych adopcjach. Te same zagrożenia dotyczyły Evelyne.


Dzięki UNICEF, Evelyne trafiła do bezpiecznego miejsca. Dziewczynka, razem z 57 innymi dziećmi, przebywa obecnie w centrum opieki Foyer L’Escale. Dzięki wsparciu milionów Darczyńców, UNICEF mógł tysiącom dzieci zapewnić bezpieczne schronienie oraz wsparcie psychologów, pomóc odnaleźć zaginionych członków rodziny lub zapewnić opiekę
w ośrodkach opiekuńczych.

haiti_pomoz_teraz

Data publikacji: 17.05.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.