FaceBook

Haiti: okrutna rzeczywistość dzieci ulicy

W Port-au-Prince, stolicy Haiti, widok bezdomnych, narażonych na wykorzystanie dzieci to codzienność. Jeszcze przed tragicznym trzęsieniem ziemi z 2010 roku szacowano, że około 225 tysięcy dzieci było wykorzystywanych do pracy jako pomoc domowa, a ponad 50 tysięcy mieszkało w ośrodkach opieki.

bannerhaiti_09_2012v4

Ponad dwa lata po trzęsieniu ziemi, w którym ucierpiało około 3,5 mln osób, wciąż nikt nie jest w stanie oszacować ile dzieci straciło rodziców, dach nad głową, czy przestało uczęszczać do szkół. Jedno jest pewne, to tragiczne wydarzenie spotęgowało występujące na Haiti problemy. Dzieci, pozbawione podstawowej opieki ze strony państwa, narażone są na przemoc i wykorzystanie.

rm160412_079
© UNICEF/Rigamonti2012

Trzęsienie ziemi zabrało jej wszystko - historia Clodine

Clodine ma 16 lat. Od ponad dwóch lat mieszka w przejściowym obozie dla ofiar trzęsienia ziemi, zlokalizowanym w ubogiej dzielnicy stolicy, Martissant. To tragiczne wydarzenie zabrało jej wszystko, co miała – rodziców, dom, dzieciństwo.

W jej życiu nadchodzą kolejne poważne zmiany, dziewczynka jest w szóstym miesiącu ciąży. Niestety Clodine obawia się, że po porodzie znajdzie się z dzieckiem na ulicy, bez środków do życia. „Nie spotykam się już z moim chłopakiem, ojcem dziecka, ponieważ on wybrał pracę dla gangu, nosi przy sobie broń, zabija innych ludzi. Boję się, czuję się bardzo samotna, ale nie chcę żyć z przestępcą. Ja nie chcę podążać tą drogą” – mówi Clodine, która podczas rozmowy zasłania twarz, a łzy lecą strumieniem po jej policzkach.

uni115742
© UNICEF/NYHQ2011-1315/Marco Dormino

Clodine potrzebuje natychmiastowej pomocy psychologa i przyjaznego miejsca, w którym będzie mogła czuć się bezpiecznie jako przyszła matka. Sama sobie nie poradzi.

Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci. Możesz im pomóc!

UNICEF pomaga takim dzieciom jak Clodine, ale nasza działalność finansowana jest tylko i wyłącznie z dobrowolnych wpłat Darczyńców takich jak Ty. Dlatego prosimy, przekaż darowiznę i pomóż osieroconym, oddzielonym od rodzin dzieci na Haiti. Dzięki zebranym funduszom będziemy między innymi wspierać funkcjonowanie ośrodków opiekuńczych (tzw. Miejsc Przyjaznych Dziecku), w których dzieci takie jak Clodine mogą poczuć się bezpiecznie, gdzie otoczymy je opieką psychologa i pedagoga, uchronimy przed życiem na ulicy.

Prosimy o wsparcie, liczy się każda Twoja pomoc!

uni100343a

© UNICEF/NYHQ2010-2626/LeMoyne
We wspieranym przez Darczyńców UNICEF ośrodku dla osieroconych dzieci w
Ganthier (37km na wschód od stolicy Haiti), dziewczynki otoczone są odpowiednią opieką. Bezpieczeństwo, śmiech i zabawa - każde dziecko na to zasługuje!

bannerhaiti_09_2012v4

Data publikacji: 27.09.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.