FaceBook

Haiti – trwa trudna walka o powrót do normalności

Od trzęsienia ziemi na Haiti minęło ponad 8 miesięcy. Dziś jednym z priorytetów UNICEF jest zapewnienie solidnego dachu nad głową tym mieszkańcom Port-au-Prince, którzy nadal zamieszkują obozy dla uchodźców. Te działania są realizowane między innymi dzięki wsparciu Polaków, którzy przekazali na pomoc Haiti około 3 milionów złotych. Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF, odwiedził wyspę, aby zapoznać się z postępami prac w terenie i problemami z jakimi dzisiaj zmagają się mieszkańcy kraju.

Oprócz spotkania z prezydentem kraju, pracownikami UNICEF i innych organizacji partnerskich, Anthony Lake odwiedził obóz dla uchodźców Accra, który od styczniowego trzęsienia ziemi jest domem dla ponad 20 tysięcy ludzi, w tym 8 tysięcy dzieci.

W obozie Accra Lake spotkał się m.in. z Jant Garane i czwórką jej dzieci, którzy namiastkę domu zmuszeni byli stworzyć w małym szałasie. To właśnie dla takich rodzin będą budowane solidne schronienia. Dyrektor Generalny UNICEF odwiedził także jedno z utworzonych przez UNICEF miejsc przyjaznych dzieciom, gdziew bezpiecznym otoczeniu, dzieci mogą uczyć się i bawić, i choć na chwilę zapomnieć o otaczającej je rzeczywistości.

Niestety obóz Accra powstał na ziemi, która pozostaje w prywatnych rękach i istnieje obawa, że w niedalekiej przyszłości będzie musiał być zlikwidowany. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze przygotowanie trwałych i bezpiecznych domów, dających schronienie tysiącom rodzin, których trzęsienie ziemi pozbawiło dachu nad głową. UNICEF, oprócz doraźnej pomocy takiej jak zapewnienie dzieciom ochrony przed przemocą, edukacji i opieki medycznej, skupia się także na działaniach długofalowych. Wspólnie z innymi organizacjami humanitarnymi pracuje nad programami, które pobudzą lokalną gospodarkę i umożliwią mieszkańcom Haiti podjęcie pracy zarobkowej, co przywróci stabilność w życiu społecznym oraz przyśpieszy ogólnokrajowy rozwój.

Data publikacji: 01.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.