FaceBook

Haiti - wzrost liczby zagrożeń dla dzieci

Trzęsienie ziemi, jakie dotknęło Haiti w styczniu 2010 roku, nie tylko wywołało tysiące nowych problemów dla tego najuboższego na zachodniej półkuli kraju, ale także spotęgowało dotychczas istniejące. Poza dostarczaniem najpilniejszych materiałów pomocowych, usuwaniem gruzów, odbudową szkół, szpitali i domów, konieczne było zwrócenie jeszcze większej uwagi na ochronę dzieci, dla których liczba zagrożeń znacząco wzrosła.

Darczyńcy UNICEF Polska przekazali na rzecz Haiti blisko 3 miliony złotych! Dzięki temu zorganizowaliśmy dostawy wody w Port-au-Prince dla ponad pół miliona osób, utworzyliśmy punkty sanitarne, zaszczepiliśmy dzieci poniżej 7 roku życia, zarejestrowaliśmy tysiące dzieci pozostawionych bez opieki, dostarczalismy koce, brezent, żywność i leki.
uni116934mini

Jeszcze w 2009 liczba dzieci nielegalnie wywiezionych na Dominikanę wyniosła ponad 2000. Około 225 tysięcy dzieci pracowało jako służący w domach obcych ludzi, ponad 50 tysięcy mieszkało w ośrodkach opieki, tysiące zarabiały na ulicach, wykonując ciężkie i niebezpieczne prace. Pozbawione opieki rodziców narażone były na wyzysk, przemoc oraz wywóz w celu nielegalnej adopcji lub wykorzystania.

W wyniku trzęsienia ziemi z początku 2010 roku problemy te zostały spotęgowane. Zniszczona została nie tylko infrastruktura państwa w sensie dróg i budynków, lecz ucierpiał także chwiejny i funkcjonujący z wielkimi problemami system opieki społecznej, w tym opieki nad dziećmi. W połączeniu ze wzrostem liczby sierot, spowodowanym trzęsieniem ziemi, sytuacja wielu dzieci na Haiti stała się dramatyczna.

Brak opieki rodzicielskiej oraz opieki państwa sprzyjał rozwojowi najgroźniejszych dla dzieci zjawisk - nielegalnych adopcji, wywozu z kraju i wyzyskowi, często połączonemu z przemocą. Także sytuacja wielu rodzin pogorszyła się. Zmusiło to wiele z nich do oddania dzieci do adopcji lub wysłania do pracy, często w nieznanych warunkach, u nieznanych ludzi.

To właśnie z tych powodów ochrona dzieci jest jednym z naszych priorytetów w pracy na Haiti. Wspieranie centrów opieki i tworzenie Miejsc Przyjaznych Dziecku, rejestracja nowonarodzonych i osieroconych w wyniku trzęsienia ziemi dzieci oraz szkolenie pracowników socjalnych, a także samych rodziców, którzy często nie zdają sobie sprawy z czyhających na dzieci niebezpieczeństw jest jednym z największych wyzwań dla UNICEF na odbudowywanym Haiti. Dołącz do akcji Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci i razem z nami chroń dzieci na Haiti!

haiti_pomoz_teraz

{vmgallery id=66}
Data publikacji: 21.05.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.