FaceBook

Haiti zagrożone epidemią cholery

Zagrożenie epidemią cholery na Haiti cały czas rośnie. Już 135 osób zmarło z powodu ostrej biegunki, ponad 1500 osób trafiło do szpitali i punktów medycznych na skutek powikłań, takich jak odwodnienie, wymioty i bóle podbrzusza. W okolicach rzeki Artibonite, dwie godziny drogi od stolicy kraju Port-au-Prince potwierdzono przypadki cholery.

UNICEF mobilizuje wszelkie dostępne środki i wraz rządem i lokalnymi partnerami niesie pomoc zagrożonej ludności.

“Sytuacja jest niezwykle trudna” mówi Dr. Dr. Jean-Claude Mubalama, kierujący w UNICEF programami medycznymi i dodaje, że szpital w Saint-Marc jest przytłoczony liczbą chorych. “Ludzie tutaj – personel medyczny i pielęgniarki – nie znają się na tego typu chorobach“, mówi Mubalama. Cholera jest przenoszona przez spożycie skażonej wody lub żywności i często występuje w miejscach gdzie, tak jak na Haiti po trzęsieniu ziemi, warunki sanitarne są fatalne.

Najbardziej zagrożone są dzieci. Doktor Mubalama szacuje, że 30 procent ostatnich zgonów dotyczy najmłodszych. “Dzieci są przywożone do szpitala na ostatnią chwilę” wyjaśnia Mubalama „i umierają tuż po przyjeździe”.

Wg ekspertów z Dystryktu Medycznego Artibonite choroba rozwija się niezwykle szybko, od pierwszych symptomów choroby do śmierci pacjenta mijają zaledwie 3-4 godziny. Około 80 procent zgonów zdarza się w domach, podczas gdy szanse na uratowanie życia pacjenta, który dotarł do szpitala są dużo większe.

haiti3 haiti
© UNICEF/M. Dormino

Źródło zachorowań na cholerę jest nadal nieznane, ale eksperci przypuszczają, że jest nim rzeka Artibonite. Trwają testy próbek wody.

Do tak szybkiego rozprzestrzeniania się choroby przyczyniły się z pewnością fatalne warunki sanitarne panujące w obozowiskach osób, które straciły dach nad głową podczas styczniowego trzęsienia ziemi.

“Dystrykt Artibonite nie był dotknięty przez trzęsienie ziemi”, mówi dr, Mubalama, “ale wiele osób przemieściło się tutaj ze zniszczonych rejonów”.

Aby zapobiec nowym przypadkom choroby UNICEF wraz z partnerami dystrybuuje tabletki do oczyszczania wody, antybiotyki, leki przeciwbiegunkowe oraz sole przeciwko odwodnieniu (ORS). Wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia monitoruje sytuację. Trwa walka o to by cholera nie przedostała się do stolicy kraju, Port-au-Prince, gdzie tysiące ludzi nadal mieszka w zatłoczonych obozach dla uchodźców.

Obejrzyjcie galerie

Data publikacji: 25.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.