FaceBook

Jak pomagają Polacy

Jeszcze nie tak dawno, z powodu ciężkiej sytuacji w naszym kraju, Polacy sami korzystali z pomocy międzynarodowych organizacji humanitarnych. Na szczęście obecnie mamy możliwość odwdzięczyć się za wsparcie otrzymane w trudnym dla nas okresie dziejów. Organizacje i stowarzyszenia, które wypełniają to zobowiązanie spotkały się na Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W sobotę 22 września w Bibliotece Narodowej odbyło się Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej przygotowane przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ. Przez cały dzień goście i zwiedzający uczestniczyli w dyskusjach panelowych i spotkaniach oraz rozmawiali z przedstawicielami poszczególnych organizacji i agend ONZ prezentowanych w części wystawienniczej.

Forum rozpoczęło się o godzinie jedenastej wystąpieniem Minister Spraw Zagranicznych Pani Anny Fotygi. Na sesji otwierającej rozmawiano o polskiej pomocy zagranicznej i przedstawiono najciekawsze projekty pomocowe, w tym projekty wodne w Sudanie, projekty medialne skierowane na Białoruś, a także programy stypendialne. Forum odwiedzili również ambasadorowie partnerskich państw, którzy wzięli udział w dyskusji na temat potrzeb i problemów pojawiających się w krajach rozwijających się. Tematyka pozostałych spotkań oscylowała wokół uwarunkowań polskiej pomocy zagranicznej, roli instytucji państwowych w działaniach humanitarnych poza granicami kraju oraz znaczenia mediów i znanych osobistości w kampaniach pomocowych. Czas w przerwach umilały zespoły
muzyczno-taneczne z różnych stron świata.

UNICEF Polska także zaprezentował się podczas sobotniego Forum, na które przygotował swoje stoisko. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć z kampanii prowadzonych przez UNICEF w Sierra Leone i w Angoli, w których udział brały Ambasadorki Dobrej Woli UNICEF Pani Małgorzata Foremniak i Pani Natalia Kukulska. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się najnowsza kampania UNICEF: "Szkoły dla Afryki", którą wspiera Grupa Hotelowa Orbis. Ponadto w kąciku filmowym prezentowane były filmy dotyczące naszej działalności, a na stoisku można było porozmawiać z pracownikami biura i zapoznać się z najnowszymi raportami o sytuacji dzieci na świecie. Zainteresowanie naszymi kampaniami było bardzo duże, a wiele osób wyraziło chęć podjęcia współpracy i zaangażowania się w nasze działania.

Data publikacji: 25.09.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.